Nowelizacja ustawy przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 2025 roku
W związku z nowelizacją ustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, wprowadzone zostały istotne zmiany, które wpływają na zasady ich zakwaterowania w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie zmiany czekają uchodźców oraz gospodarzy, którzy oferowali im schronienie.

Nowe zasady zakwaterowania obywateli Ukrainy od 30 czerwca 2024 roku

Z dniem 30 czerwca 2024 roku kończy się obowiązywanie przepisów, które pozwalały na udzielanie wsparcia finansowego gospodarzom, zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy w prywatnych lokalach. Dotychczasowe przepisy, oparte na art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 roku, przestaną być stosowane, co oznacza, że gospodarze nie będą już otrzymywać świadczeń pieniężnych za udzielaną pomoc.

Przedłużenie legalności pobytu i nowe formy wsparcia

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie, przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski do 30 września 2025 roku. Wprowadza również szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców. Kluczową zmianą jest kontynuowanie jednej formy zakwaterowania uchodźców w obiektach zakwaterowania zbiorowego, które są prowadzone na polecenie wojewodów. To oznacza, że osoby potrzebujące wsparcia będą mogły liczyć na pomoc wojewodów w znalezieniu miejsca w tychże obiektach.

Procedura uzyskania wsparcia po zmianach w ustawie

Obywatele Ukrainy, którzy po wejściu w życie nowych przepisów będą potrzebowali dalszej pomocy, powinni zgłaszać się do właściwego miejscowo wojewody. Na mocy art. 12 znowelizowanej ustawy, wojewodowie będą odpowiedzialni za udzielanie wsparcia i wskazywanie wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Dzięki temu osoby potrzebujące pomocy będą mogły szybko znaleźć bezpieczne schronienie.

Całodobowa infolinia dla obywateli Ukrainy

Dla obywateli Ukrainy, którzy potrzebują dodatkowych informacji lub wsparcia, uruchomiona została całodobowa infolinia. Pod numerem telefonu 32 20 77 101 można uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące zakwaterowania i innych form wsparcia dostępnych dla uchodźców. To ważne źródło informacji, które może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów związanych z zakwaterowaniem i legalnością pobytu.


Opierając się na: Urząd Miejski Będzin