Aktualne ceny mieszkań w Siewierzu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Siewierzu - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 7 178 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Siewierzu z ostatnich 12 miesięcy. To o 94 zł/m², czyli 1,3% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje powyżej ubiegłorocznego poziomu, ale bieżąca dynamika jest znacznie niższa niż wieloletnie tempo wzrostu. Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających publikowane w ogłoszeniach.

Redakcja bedzinski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Siewierzu: najważniejsze liczby

  • 7 178 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 94 zł/m² i 1,3% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 6 946-8 546 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen w zestawieniu.
  • 375 959 zł - mediana ceny całego mieszkania; mediana powierzchni wynosiła 52 m².
  • 59% - wzrost ceny metra od 2019 r., przy średnim tempie 6,9% rocznie.
  • 7 757 zł/m² - mediana w rejonie Osiedle Jeziorna.

Cena metra pomaga porównywać lokale, natomiast przy planowaniu zakupu równie istotny jest całkowity budżet. Osobno warto więc analizować powierzchnię, lokalizację oraz dodatkowe koszty zawarcia umowy.

Infografika: ceny mieszkań w Siewierzu
Infografika: ceny mieszkań w Siewierzu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 046
wtórny8 971

7 046 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 8 971 zł/m² na wtórnym. Mieszkania deweloperskie były zatem o 21,5% tańsze w przeliczeniu na metr.

W Siewierzu nie występuje więc premia cenowa za sam fakt zakupu nowego lokalu. Przy wyborze mieszkania należy jednak porównywać również koszt doprowadzenia go do stanu umożliwiającego zamieszkanie, a nie wyłącznie kwotę zapisaną w umowie.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)7 290
45-55 m² (2-pok.)7 146
55-70 m² (3-pok.)7 062

7 290 zł/m² to mediana dla mieszkań o powierzchni 35-45 m². W kolejnych przedziałach stawka maleje: do 7 146 zł/m² przy 45-55 m² i 7 062 zł/m² przy 55-70 m².

Taki układ odpowiada mechanizmowi dostępności cenowej: mniejszy lokal może przyciągać kupujących niższym całkowitym wydatkiem, nawet jeśli jego metr kosztuje więcej. Większa powierzchnia oznacza natomiast większe zaangażowanie kapitału mimo niższej stawki jednostkowej.

Ceny wg metrażu - Siewierz
Ceny wg metrażu - Siewierz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

Rejonzł/m²
Osiedle Jeziorna7 757

7 757 zł/m² wynosi mediana w rejonie Osiedle Jeziorna. To poziom powyżej wartości dla całego miasta. Mapa uzupełnia porównanie według metrażu i rodzaju rynku, pokazując przestrzenny wymiar cen mieszkań.

Mapa cen mieszkań - Siewierz
Mapa cen mieszkań - Siewierz

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz cen dla ulic pokazuje wyraźne zróżnicowanie lokalnego rynku:

  • 7 054 zł/m² - przy ul. Pokoju;
  • 8 976 zł/m² - przy ul. Nowomiejska;
  • 7 091 zł/m² - przy ul. Dobrej Nadziei.

Wśród porównywanych ulic 8 976 zł/m² przy ul. Nowomiejska stanowi najwyższy poziom, a 7 046 zł/m² przy ul. Dzikiej Wiśni - najniższy. Różnica wynosi 1 930 zł/m². Lokalizacja pozostaje zatem istotnym elementem budżetu, obok powierzchni i rodzaju mieszkania.

Więcej lokalnych informacji z Będzina jest na bedzinski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na bedzinski24.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za 375 959 zł trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu:

  • 2% PCC, czyli około 7 519 zł; podatku nie zapłacą osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie;
  • do około 2 797 zł z VAT maksymalnej taksy notarialnej; stawki są negocjowalne;
  • 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje, ponieważ cena zawiera VAT. Rozróżnienie tych kosztów ma znaczenie przy porównywaniu ofert z obu segmentów.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen od 2019 r. pokazuje wzrost z 4 514 zł/m² do 7 178 zł/m², czyli o 59%. Średnie tempo wyniosło 6,9% rocznie. Poniższy wykres pozwala zestawić długoterminowy kierunek zmian z obecną, znacznie łagodniejszą dynamiką.

Trend cen - Siewierz
Trend cen - Siewierz

Siewierz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. W Siewierzu metr kosztował o 368 zł więcej. Najbliżej lokalnego poziomu znajduje się Dąbrowa Górnicza, natomiast niższe stawki odnotowano w pozostałych zestawionych miastach.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Siewierz-7 178-
Dąbrowa Górnicza13 km7 133-0,6%
Będzin16 km5 556-22,6%
Wojkowice17 km4 928-31,3%
Zawiercie19 km5 589-22,1%

W Dąbrowie Górniczej, oddalonej o 13 km, metr był o 45 zł, czyli 0,6% tańszy niż w Siewierzu.

Komentarz analityczny

O ile wzrosły ceny na lokalnym rynku? Bieżąca różnica to 94 zł/m² i 1,3% względem poziomu 7 084 zł/m² z 2025 r. Na tle wieloletniego tempa 6,9% rocznie oznacza to wyraźnie wolniejszy wzrost, a nie odwrócenie kierunku zmian.

Podobnie niewielką dynamikę odnotowano na największych rynkach: w II kwartale 2026 r. ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny wzrost wpisuje się więc w obraz łagodnych zmian cen.

Kanałem oddziaływania na popyt pozostaje finansowanie. Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać możliwości zakupowe gospodarstw domowych również poza największymi miastami.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a oferta mieszkań nie nadąży za popytem, może pojawić się presja wzrostowa. Jeśli wybór lokali pozostanie szeroki względem zainteresowania kupujących, dynamika może pozostać łagodna. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Siewierzu?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 7 178 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 6 946-8 546 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Siewierzu rosną, czy spadają?

Bieżący poziom jest o 94 zł/m², czyli 1,3% wyższy niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu ulic najwyższa mediana wynosi 8 976 zł/m² przy ul. Nowomiejska, a najniższa 7 046 zł/m² przy ul. Dzikiej Wiśni.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Siewierzu?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 7 290 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: 7 046 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 8 971 zł/m² na wtórnym oznacza cenę o 21,5% niższą.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 62 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 9 października 2025 do 3 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (39 transakcji) i wtórny (23); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły