Aktualne ceny mieszkań w Czeladzi. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Czeladzi - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 4 860 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Czeladzi w ostatnich 12 miesiącach. To o 37 zł/m², czyli o 0,8%, mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje więc blisko ubiegłorocznych cen, choć między częściami miasta i segmentami metrażowymi występują wyraźne różnice. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie kwoty oczekiwane przez sprzedających w ogłoszeniach.

Redakcja bedzinski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Czeladzi: najważniejsze liczby

  • 4 860 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 37 zł/m² mniej, czyli -0,8% - zmiana wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 3 558-5 626 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 230 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 49 m².
  • +68% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio +7,7% rocznie.
  • 5 962 zł/m² - mediana w rejonie Osiedle Józefa Piłsudskiego.

Dla kupującego istotne są zarówno cena metra, jak i całkowity budżet. Tańszy metr w większym lokalu nie musi oznaczać niższego kosztu zakupu, dlatego obie miary warto rozpatrywać razem.

Infografika: ceny mieszkań w Czeladzi
Infografika: ceny mieszkań w Czeladzi

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

4 860 zł/m² to mediana rynku wtórnego, który wyznacza obraz cen w tym zestawieniu. Dla osób szukających mieszkania z istniejącego zasobu jest to podstawowy punkt odniesienia przy porównywaniu ofert i negocjowaniu ceny.

O budżecie decyduje jednak nie tylko kwota zapisana w umowie. Znaczenie mają również wydatki na przygotowanie mieszkania do zamieszkania oraz koszty formalne zakupu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 298 *
35-45 m² (małe 2-pok.)4 373
45-55 m² (2-pok.)4 806
55-70 m² (3-pok.)5 192
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 262
90-120 m² (największe)4 127 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

4 373 zł/m² wyniosła mediana w segmencie 35-45 m², a 5 192 zł/m² w segmencie 55-70 m². Zestawienie nie pokazuje więc prostego spadku ceny metra wraz ze wzrostem powierzchni.

Małe lokale mogą osiągać wyższą cenę jednostkową, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza krąg potencjalnych nabywców. O poziomie cen w poszczególnych segmentach współdecyduje też lokalizacja mieszkań.

Ceny wg metrażu - Czeladź
Ceny wg metrażu - Czeladź

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

5 962 zł/m² w rejonie Osiedle Józefa Piłsudskiego i 4 387 zł/m² w rejonie Piaski wyznaczają przeciwległe bieguny zestawienia wartości nieoznaczonych gwiazdką. Cena metra w pierwszym z tych rejonów jest o 36% wyższa.

Rejonzł/m²
Brazylia7 044 *
Osiedle Józefa Piłsudskiego5 962
Stare Miasto5 823
Osiedle Dziekana5 140 *
Osiedle Ogrodowa4 818
Kolonia Rożka4 727 *
Osiedle Saturn4 640
Osiedle Nowe Miasto4 495
Piaski4 387
Osiedle Miasta Auby4 147 *
Osiedle Borowa3 585 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Przestrzenne zróżnicowanie cen pokazuje, że wybór części miasta ma znaczenie dla budżetu. Porównanie lokalizacji powinno obejmować również dojazd, dostęp do usług i cechy budynku, a nie wyłącznie cenę metra.

Mapa cen mieszkań - Czeladź
Mapa cen mieszkań - Czeladź

Ceny wg części miasta - Czeladź
Ceny wg części miasta - Czeladź

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

W zestawieniu ulic wyróżniają się:

  • ul. Krakowska - mediana 5 018 zł/m²;
  • ul. Szpitalna - mediana 4 434 zł/m².

584 zł/m² dzieli te wartości. Porównanie na poziomie ulic uzupełnia obraz całych rejonów i pomaga zawęzić obszar poszukiwań do lokalizacji mieszczących się w założonym budżecie.

Codziennie nowe informacje z Będzina publikujemy na bedzinski24.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na bedzinski24.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 230 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić koszty poza samą ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 4 600 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna to do około 2 079 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 2 899 zł/m² w 2019 r. do 4 860 zł/m² obecnie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w tym okresie, to 68%, przy średnim tempie 7,7% rocznie.

Wykres pozwala zestawić dzisiejszą stabilizację z długoterminowym wzrostem. Niewielka bieżąca obniżka nie zmienia faktu, że poziom cen pozostaje wyraźnie wyższy niż na początku analizowanego okresu.

Trend cen - Czeladź
Trend cen - Czeladź

Czeladź na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. W Czeladzi metr kosztuje o 1 950 zł mniej, co daje miastu przewagę cenową wobec tego punktu odniesienia.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Czeladź-4 860-
Będzin3 km5 556+14,3%
Siemianowice Śląskie4 km6 291+29,4%
Wojkowice6 km4 928+1,4%
Chorzów9 km6 593+35,7%

W Będzinie, oddalonym o 3 km, cena metra jest o 696 zł, czyli o 14,3%, wyższa. Najbliższy Czeladzi poziom cen w tym porównaniu mają Wojkowice.

Komentarz analityczny

37 zł/m² spadku, czyli 0,8%, oznacza lokalną stabilizację, odmienną od średniego tempa wzrostu wynoszącego 7,7% rocznie od 2019 r. Obecny rynek nie kontynuuje wcześniejszej dynamiki, ale pozostaje na poziomie ukształtowanym przez wieloletni wzrost cen.

Na największych rynkach również widoczna jest niewielka dynamika: w II kwartale 2026 r. średnia cena mieszkań z rynku wtórnego wyniosła 13 657 zł/m², o 0,7% więcej rok do roku (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny spadek i wzrost w największych miastach wskazują na różne kierunki zmian, ale nie na gwałtowny ruch cen.

Warunki finansowania pozostają ważnym mechanizmem popytowym. Stopa referencyjna wynosi 3,75% po decyzji RPP z 9 września 2026 r. (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu, także w miastach o niższych cenach mieszkań.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności kredytu przełoży się na większy lokalny popyt bez równoległego wzrostu podaży, presja na ceny może wzrosnąć. Jeżeli podaż odpowie na zainteresowanie kupujących, stabilizacja może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Czeladzi?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 860 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 3 558-5 626 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Czeladzi rosną, czy spadają?

Mediana jest o 37 zł/m², czyli o 0,8%, niższa niż poziom odniesienia z 2025 r. Oznacza to niewielki spadek i rynek bliski stabilizacji.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Wśród wartości nieoznaczonych gwiazdką najwyższa mediana wynosi 5 962 zł/m² w rejonie Osiedle Józefa Piłsudskiego, a najniższa 4 387 zł/m² w rejonie Piaski.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Czeladzi?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 4 373 zł/m². Ceny pozostałych przedziałów powierzchni przedstawia tabela metraży.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 135 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 października 2025 do 10 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (135); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-10; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji