Ceny mieszkań w Wojkowicach: 4 928 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Wojkowicach - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Wojkowicach z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 928 zł/m². To o 439 zł/m² (+9,8%) więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują kwoty uzgodnione przy sprzedaży, a nie oczekiwania z ogłoszeń. Dla kupującego równie istotne jak poziom ogólnomiejski są różnice między metrażami i częściami miasta.

Redakcja bedzinski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Wojkowicach: najważniejsze liczby

Punktem odniesienia dla aktualnego wyniku jest 4 489 zł/m², czyli średnia z 2025 r. Obecny poziom cen opisują także rozkład stawek i całkowite kwoty zakupu:

  • 4 928 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 439 zł/m² (+9,8%) - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 4 310-5 818 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 223 500 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 47 m² - mediana powierzchni sprzedawanych lokali.

Mediana ceny całkowitej i mediana metrażu opisują odrębne cechy rynku, nie konkretny lokal. Przy ustalaniu budżetu warto więc zestawiać cenę za metr z kwotą potrzebną na cały zakup.

Infografika: ceny mieszkań w Wojkowicach
Infografika: ceny mieszkań w Wojkowicach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

4 928 zł/m² wynosi mediana rynku wtórnego. To obrót używanymi mieszkaniami wyznacza poziom cen w przedstawionym zestawieniu. Dla kupujących oznacza to przede wszystkim wybór między istniejącymi lokalami, z uwzględnieniem ich stanu, lokalizacji i kosztów przygotowania do zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

5 652 zł/m² wynosi mediana w segmencie małych mieszkań, a 4 468 zł/m² w przedziale większych lokali ujętym w tabeli. Wyższa stawka jednostkowa małego mieszkania może współistnieć z niższą ceną całkowitą: mniejszy metraż ogranicza budżet zakupu, co poszerza grupę potencjalnych nabywców.

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 652 *
45-55 m² (2-pok.)4 468

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

5 419 zł/m² na osiedlu Plaka to najwyższa wartość w zestawieniu rejonów. Kolejne poziomy to 4 352 zł/m² na osiedlu Tadeusza Kościuszki oraz 2 710 zł/m² w rejonie Stara Kolonia. Mapa i wykres pokazują przestrzenne zróżnicowanie cen mieszkań w mieście.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Plaka5 419 *
Osiedle Tadeusza Kościuszki4 352 *
Stara Kolonia2 710 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Wojkowice
Mapa cen mieszkań - Wojkowice

Ceny wg części miasta - Wojkowice
Ceny wg części miasta - Wojkowice

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 223 500 zł budżet nie kończy się na kwocie dla sprzedającego. Na rynku wtórnym PCC według stawki 2% oznacza około 4 470 zł; podatku nie zapłacą osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna to w tym przykładzie około 2 047 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Dochodzą opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej: 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Więcej lokalnych informacji z Będzina jest na bedzinski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na bedzinski24.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

2 402 zł/m² wynosił poziom wyjściowy w 2019 r., wobec obecnych 4 928 zł/m². Historia cen pokazuje wzrost o 105%, przy średnim rocznym tempie 10,8%. To długoterminowe tło dla odpowiedzi na pytanie, o ile wzrosły ceny, a nie opis jednakowego tempa w każdym roku.

Trend cen - Wojkowice
Trend cen - Wojkowice

Wojkowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa śląskiego objętych monitoringiem. W Wojkowicach metr kosztuje o 1 947 zł mniej.

Powiat będziński wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 655 zł/m²; rok wcześniej było to 5 167 zł/m² (+9,4%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 4 225 zł/m², czyli o 1 430 zł mniej niż mediana powiatu.

Najbliższe miasta pokazują, że Wojkowice nie są najtańszym rynkiem w sąsiedztwie, ale pozostają poniżej poziomu cen w Siemianowicach Śląskich i Będzinie.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Wojkowice-4 928-
Piekary Śląskie4 km4 593-6,8%
Siemianowice Śląskie6 km6 291+27,7%
Czeladź6 km4 851-1,6%
Będzin7 km5 609+13,8%

W oddalonych o 4 km Piekarach Śląskich mediana jest niższa o 335 zł/m² (-6,8%).

Komentarz analityczny

439 zł/m² (+9,8%) wzrostu wobec średniej z 2025 r. oznacza kontynuację zwyżki, ale tempo pozostaje poniżej historycznych 10,8% rocznie. Lokalny rynek nadal drożeje, choć bieżący wynik nie wskazuje na przyspieszenie względem długoterminowej ścieżki.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły rok do roku o 6,3%, a na rynku wtórnym o 6,1% (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Kierunek krajowy jest więc zgodny z lokalną obserwacją wzrostu.

3,75% wynosiła stopa referencyjna na dzień publikacji raportu (NBP, komunikat RPP po posiedzeniu 6-7 października 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło we wrześniu 5,98% (NBP, dane za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet nabywców, a przez niego na popyt także w mniejszych miastach.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu się poprawi, może wspierać popyt na lokalnym rynku. Jeśli natomiast budżety kupujących pozostaną ograniczone, większe znaczenie mogą mieć negocjacje i wybór mniejszego metrażu. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Wojkowicach?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 928 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Wojkowicach rosną, czy spadają?

Rosną: aktualna mediana jest o 439 zł/m² (+9,8%) wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu najwyższy poziom ma osiedle Plaka: 5 419 zł/m², a najniższy rejon Stara Kolonia: 2 710 zł/m².*

* w rejestrze niewiele danych dla tych okolic - wartości orientacyjne

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Wojkowicach?

Dla mieszkań o powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 5 652 zł/m².*

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 26 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 listopada 2025 do 30 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (26); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-30; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji