Od 16 do 22 września 2023 roku w ramach prowadzonych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności trwają działania dotyczące Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą „ROADPOL Safety Days”. Projekt jest koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL z jasną wizją. Zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W tym celu będzińscy policjanci wraz ze strażakami spotkali się parkingu przy trasie DK 91.

Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO-zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.

W tym roku całe działania skumulowane zostały w Siewierzu na parkingu przy trasie DK91. W akcji uczestniczyli policjanci z będzińskiej drogówki oraz profilaktyki, a także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Będzina. Każda osoba zatrzymana do kontroli, która popełniła wykroczenie, miała szansę uniknąć mandatu. Możliwy był udział w przyspieszonym kursie udzielania pierwszej pomocy. Przy wsparciu strażaków każda osoba mogła poczuć napięcie towarzyszące podczas wypadku, aby ratować ludzkie życie. Biorące osoby w akcji, mogły poczuć chociaż przez chwilę atmosferę, z którą każdego dnia spotykają się służby ratunkowe. Nie zabrakło również certyfikatów dla wzorowych kierowców, którzy swoją postawą udowadniają, że WIZJA ZERO jest realna i pozostaje wierzyć, że coraz więcej kierowców będzie przestrzegać przepisów drogowych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność za kierownicą, ponieważ każdy chce wrócić do domu.