Okap z półką – praktyczny i stylowy dodatek do kuchni

Poszukujesz praktycznego okapu kuchennego? W takim przypadku zwróć uwagę na jeden z hitów w aranżacji kuchni – okap z półką. Zobacz, kiedy warto go wybrać, jak można go zamontować i w jakich wariantach można go zamówić!

Okap z półką na przyprawy i nie tylko – kiedy warto go mieć?

Urządzenia kuchenne mogą spełniać zróżnicowane funkcje. W przypadku sprzętu jak okap z półką mamy do czynienia z urządzeniem, które jednocześnie spełnia funkcję okapu oraz miejsca do przechowywania.

Okapy wyposażone w półki mogą wtedy pozwalać na odprowadzanie par i zapachów w trakcie gotowania, a także mogą zapewnić miejsce na różne przedmioty. Przykładowo półki przy okapie wykorzystać można do umieszczenia na nich podręcznych przypraw pomocnych podczas gotowania, dekoracji, na przykład wazonów, a także kwiatów w doniczkach, a to jedynie parę propozycji.

Ze względu na swoją funkcjonalność takie okapy bardzo dobrze sprawdzają się w mniejszych kuchniach, ponieważ dają więcej przestrzeni do przechowywania, ale z powodzeniem można wykorzystać je też w większych przestrzeniach.

Okap wyspowy z półką – nad wyspę i półwysep kuchenny

Bardzo często kupowany jest okap wyspowy z półką, który może być zamontowany sufitowo nad wyspą kuchenną albo półwyspem kuchennym. Takie okapy często są używane w kuchniach i w aneksach kuchennych.

Okapy wyspowe można kupić w dwóch wariantach, a dokładnie jako okapy wyprowadzające powietrze na zewnątrz przez instalację wentylacyjną oraz jako okapy wyposażone w pochłaniacze, które nie wymagają prowadzeni takiego podłączenia.

Okap kuchenny z półką – montowany przy ścianie

Drugim wariantem jest wykorzystanie okapu kuchennego z półką do zamontowania przy ścianie. Takie okapy mogą wtedy zapewnić również odpowiednią przestrzeń do przechowywania.

Również można kupić je w dwóch powyższych wariantach, czyli z pochłaniaczem oraz z opcją podłączenia do instalacji wentylacyjnej.

Jak wybrać okap kuchenny z półką?

Dobierając odpowiedni okap z półką wyspowy albo przeznaczony do montażu przy ścianie, trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

W pierwszej kolejności trzeba będzie sprawdzić wymiary okapu, aby pasował on do miejsca montażu. Trzeba więc wcześniej wykonać odpowiednie pomiary i porównać je z wymiarami okapów.

Należy też uwzględnić styl okapu, który powinien pasować do aranżacji wnętrza. Okap może być nowoczesny, na przykład chromowany lub czarny, ale może mieć też loftowy wygląd lub może pasować do rustykalnych przestrzeni.

Warto też uwzględnić funkcje, jakie ma okap z półką. Nowoczesne okapy są sterowane pilotami, mają oświetlenie, mogą być wyposażone w praktyczne timery.