Ksawera świętowała 80 lat biblioteki - piknik, który zamienił dziedziniec w salon pełen historii

Słońce, popcorn i rodzinne herby na płótnie. Kiedy 29 maja dziedziniec przed Filią nr 1 Ksawera wypełnił się gwarem, było jasne - ta biblioteka to coś więcej niż regały z książkami. To serce dzielnicy, które bije już od ośmiu dekad.
- Malowaliście już kiedyś własny herb rodzinny?
- 80 minut z książką i happening, który przyciągnął nowych czytelników
Malowaliście już kiedyś własny herb rodzinny?
Na płótnach rozkwitły barwne symbole - każda rodzina, każda grupa przyjaciół odkrywała, co ją łączy. Warsztaty “Herb naszej rodziny” przyciągnęły tłumy, a wśród twórców znalazła się też młodzież z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej. Obok nich, na kolorowych kocach, rozłożyła się strefa “Czytanie pod chmurkę” - rodzice z dziećmi, książki i majowe niebo. Dla najmłodszych przygotowano “Biblioteczną krainę zabawy” z klockami, puzzlami i kolorowankami, a także niezawodne balonowe gniotki i malowane tatuaże.
“Wspomnienia i rozmowy z Panią Małgorzatą Janas, która przez lata prowadziła tę filię, przywołały sentymentalne podróże w czasie.”
Pojawiła się też wyjątkowa gość - była kierowniczka filii, której opowieści o latach pracy i setkach zaprzyjaźnionych czytelników zamieniły piknik w żywe muzeum pamięci. Obok niej - otwarta kronika dokumentująca historię najstarszej filii w Będzinie, założonej w 1953 roku.
80 minut z książką i happening, który przyciągnął nowych czytelników
Nie zabrakło literackich akcentów. Happening “80 minut z książką” nawiązywał do jubileuszu, a wiersze o zabawie i wspólnym czasie rozbrzmiewały w ramach akcji “Na dobry początek”. Bibliotekarze promowali też kampanię Instytutu Książki “Mała książka - wielki człowiek”, zachęcając rodziców przedszkolaków do wczesnego odkrywania bibliotecznych przygód.
Krzysztof Dymek z Młodzieżowej Rady Miasta Będzina nieprzerwanie obsługiwał kolejkę po popcorn - zapach unosił się nad całym dziedzińcem, a smak słony i słodki mieszał się z atmosferą święta.
Prezydent Łukasz Komoniewski objął piknik patronatem, podkreślając znaczenie bibliotek dla tożsamości miasta. Ksawera tego popołudnia udowodniła, że lokalna społeczność potrafi tworzyć coś więcej niż przypadkowe zbiegowisko - potrafi budować tradycję.
na podstawie: Biblioteka Publiczna w Będzinie.
Ostatnie Artykuły

Teatr Dormana z nagrodą Humanitas. Uhonorowano 80 lat pracy w Będzinie

W III LO powstała sala kinowa. Szkoła zyskała nowe miejsce spotkań

SensoLyke trafia do będzińskich przedszkoli. Nauczyciele dostają nowy system pracy

Orkiestry dęte przejdą przez Będzin. W centrum zabrzmi muzyczny pochód

W Wojkowicach działa punkt, który pomaga rodzinom i osobom uzależnionym

Strażacy pokażą sprzęt i ratownictwo. W Sławkowie szykuje się otwarty dzień

Woda wróciła na osiedle PCK po awarii podczas przygotowań do robót

Sławkowscy trzecioklasiści nad morzem. Zielona szkoła trwa w Kątach Rybackich

Będzin w teatralnej mikrowyprawie. Legendy wracają na miejski szlak

Haft, który wraca do Zagłębia - Będzin otwiera nić tradycji

Z–1 pojedzie z nowego przystanku. W Czeladzi zmienia się organizacja

Muzeum Saturn pokaże przemysłowe twarze. W programie gry, wykład i pokazy

John McConnell w Będzinie - spotkanie, które zatrzymało codzienny pęd

Kolia z Góry Zamkowej odsłania dziecięcy grób sprzed wieków
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Skarbowy w Będzinie - adres, godziny, kontakt i e-usługi
- Biblioteka Publiczna w Rogoźniku - adres, godziny i zasady wypożyczeń
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie - oferta, zapisy, godziny specjalistów
- Ośrodek Kultury w Będzinie - Filia w Grodźcu: zajęcia, zapisy, cennik
- Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa w Będzinie – kontakt, godziny otwarcia, strukturę jednostki i sprawy online
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławkowie - kontakt, zespoły i pomoc dla rodzin
