3 tysiące wykroczeń i 12 zatrzymanych praw jazdy - śląskie drogi pod lupą

FOT. KMP w Będzinie
Na śląskich drogach policjanci wyłapali 3268 przypadków przekroczenia prędkości podczas akcji „Kaskadowy Pomiar Prędkości”. W 12 sytuacjach skończyło się to zatrzymaniem prawa jazdy, a dwóch kierujących odczuło już skutki nowych przepisów obowiązujących od 30 marca 2026 roku.
15 kwietnia śląscy policjanci wzięli udział w działaniach kontrolno-prewencyjnych prowadzonych pod nazwą „Kaskadowy Pomiar Prędkości”, koordynowanych przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Funkcjonariusze ustawili się zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i na lokalnych trasach. Pod szczególnym nadzorem znalazły się miejsca, w których wcześniej najczęściej dochodziło do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością.
Do kontroli wykorzystano ręczne mierniki prędkości oraz nieoznakowane radiowozy wyposażone w prędkościomierze kontrolne, czyli tzw. „wideorejestratory”. Efekt był natychmiastowy - mundurowi ujawnili 3268 wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. To pokazuje skalę problemu na śląskich trasach, gdzie wielu kierujących wciąż lekceważy podstawową zasadę bezpieczeństwa.
Najmocniej uderzyły konsekwencje dla tych, którzy jechali za szybko o więcej niż 50 km/h. Policjanci zatrzymali prawa jazdy 12 kierującym. W 10 przypadkach do przekroczenia doszło w obszarze zabudowanym, a dwóch kierujących przekonało się o działaniu znowelizowanych przepisów drogowych. Od 30 marca 2026 roku utrata uprawnień na trzy miesiące grozi również wtedy, gdy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h poza obszarem zabudowanym - na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej.
Policjanci przypominają, że bezpieczna prędkość bardzo często jest niższa niż ta wskazana na znakach albo wynikająca z ustawy. Wpływ mają natężenie ruchu, pogoda, stan kierowcy i jego możliwości za kierownicą. To właśnie lekkomyślne decyzje prowadzą później do wypadków, w których giną ludzie albo tracą zdrowie bliscy. Ta akcja brutalnie przypomniała, że na śląskich drogach prędkość nadal jest jednym z najgroźniejszych przeciwników, a nawet chwilowy błąd może skończyć się utratą prawa jazdy, a czasem czymś znacznie gorszym.
na podstawie: Policja Będzin.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Będzinie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Będziński zamek stał się lekcją historii dla młodych odkrywców

W Będzinie dzieci malowały emocje i świat przyszłości z robotami

Czyste Powietrze zmienia zasady. Wyższe dotacje i więcej czasu na prace

Syreny alarmowe zabrzmią w Siewierzu. To będą tylko ćwiczenia

Syreny alarmowe zabrzmią w Czeladzi. To będą tylko ćwiczenia

Syreny alarmowe zabrzmią w Sławkowie. To element ćwiczenia ALARM-26

Sygnały alarmowe zabrzmią w Wojkowicach. To będą tylko ćwiczenia

Studia podyplomowe z dopłatą dla firm. Nawet 80 procent wsparcia

Jubileuszowa „Pamięć rzeczy” w Pałacu Mieroszewskich z muzycznym początkiem

Z Będzina na Szlak Orlich Gniazd bez ruszania się z biblioteki

Czternastoletnia Milla uruchomiła w Będzinie śledztwo z kośćmi RPG

Wakacje z historią w Będzinie - maski, zamek i gliniane tabliczki

35 lat Straży Miejskiej w Sosnowcu. Wyróżnienie dla starosty Będzina

Syreny alarmowe zabrzmią w Będzinie. To będą tylko ćwiczenia
Przydatne dane teleadresowe
- Prokuratura Rejonowa w Będzinie - adres, kontakt i zasięg działania
- Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa w Będzinie – kontakt, godziny otwarcia, strukturę jednostki i sprawy online
- Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Będzinie-Warpie - msze, sakramenty, kancelaria
- Placówka Wsparcia Dziennego Tlen Wojkowice - adres, zapisy, dostępność
- Urząd Gminy Bobrowniki - kontakt, godziny, sprawy online i odpady
- Straż Miejska w Będzinie - kontakt, telefon dyżurny i zakres działań
