Policjanci wielokrotnie podkreślają rolę odblasków na drodze. Ostatnio policjantki zajmujące się profilaktyką w będzińskiej komendzie odwiedziły jedną ze szkół na terenie Wojkowic, aby przeprowadzić prelekcje związane z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci dały wspaniały pokaz mody, pokazując, że już wiedzą jak istotnym elementem bezpieczeństwa są odblaski.

Policjantki zjawiły się w Szkole Podstawowej numer 3 w Wojkowicach z mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego, czyli popularnym „autochodzikiem”. Mundurowe trafiły na wspaniały pokaz mody ze strony wojkowickich uczniów. Szkoła bowiem bierze udział w programie „Odblaskowa szkoła”, dbając o budowę świadomości wśród młodzieży, jak istotnym elementem w kształtowaniu bezpieczeństwa drogowego są elementy odblaskowe. Policjantki odwiedziły placówkę, aby przypomnieć o tym dzieciom oraz uczyć praktycznie podstawowych przepisów. Dzięki rozkładanym matom imitującym drogę oraz przejście dla pieszych dzieci mogą znaleźć się w sytuacji odzwierciedlającej rzeczywistość. Ponadto każdy z nich może poczuć się, jakby sam prowadził samochód dzięki specjalnym elementom. W dodatku dzieci pamiętały, aby przez cały czas być widocznym, co zapewniły im odblaskowe elementy. Cieszymy się, że dzieci nieprzerwanie świeciły przykładem, jednocześnie nie zapominając o dobrej zabawie.

Przypominamy, że po zmroku kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Natomiast jeśli pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Te dodatkowe metry pozwolą kierującemu na wykonanie bezpiecznych manewrów.

Dlatego, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci apelują o korzystanie z elementów odblaskowych, które kilkukrotnie zwiększają widoczność pieszego i niejednokrotnie ratują życie.