Czas na wiosenne porządki w ogrodzie - huśtawki i hamaki w roli głównej

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy z chwilą ustąpienia mrozów. Coraz dłuższe dni i przygrzewające słoneczko sprzyja pierwszym porządkom w przydomowych ogrodach. Mino, wszystko należy pamiętać, że zima zawsze może niespodziewanie powrócić. Z tego względu nie można przyśpieszyć niektórych prac ogrodowych. Jest to znakomity czas na sprawdzenie stanu technicznego narzędzi ogrodniczych oraz na zaplanowanie i wykonanie miejsc do odpoczynku dla całej rodziny.

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie

Z chwilą nastania wiosny wszyscy posiadacze ogrodów z utęsknieniem przystępują do pierwszych prac. Jednak należy wziąć pod uwagę, że aura może spłatać jeszcze niejednokrotnie psikusa. W pierwszych dniach marca zdecydowanie można przystąpić do przycięcia wszelkiego rodzaju drzew oraz krzewów. Mimo wszystko należy jeszcze wstrzymać się od sadzenia flancy kwiatów go gruntu. Wiosna i zbliżająca się Wielkanoc budzi w nas ogromne pragnienie przyozdobienie domów i tarasów. Tylko kwiaty odporne na przymrozki przetrwają ten okres. W przydomowych donicach możemy posadzić:

  • bratki,
  • prymulki,
  • hiacynty,
  • narcyzy.

Jest to również wyśmienity okres na sadzenie młodych drzewek oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Podczas Świąt Wielkanocnych przyjęła się tradycja szukania przez dzieci również w ogrodzie jajeczek i zajączków. Zatem należy odpowiednio się przygotować. 

Postaw na huśtawki ogrodowe

W tym czasie dobrze jest sprawdzić stan techniczny pozostawionego przez zimę sprzętu i mebli ogrodowych.  Zarówno stara huśtawka ogrodowa, jak i na stałe przymocowane wszelkiego rodzaju stelaże budzą wiele kontrowersji. Ze względu na bezpieczeństwo domowników warto zdecydować się na zakup nowych ogrodowych sprzętów drewnianych bądź metalowych. Wybierając huśtawkę dobrze utrzymać ją w stylistyce całego ogrodu. Drewniane doskonale komponują się z naturą. Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga impregnacji. Dotyczy to szczególnie sprzętu stojącego pod gołym niebem. Zaś metalowe pasują do nowocześnie zaprojektowanych i urządzonych ogrodów. Są to konstrukcje z daszkiem oraz siedziskiem z bardzo wytrzymałych tkanin. Najnowsze modele są bardzo lekkie i niezwykle wygodne. Ponadto mają one możliwość umocowania moskitiery bądź osłony przed wiatrem. Tego typu konstrukcja umożliwia rozwieszenie wokół huśtawki lampionów bądź dowolnego oświetlenia. Dostępne są huśtawki z siedziskami, które pomieszczą nawet kilka osób.

Niezastąpione hamaki do ogrodu

Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają precyzyjnego planu. Jest to wspaniały czas na obserwację natury. Warto jednak zawczasu pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu miejsc do wspólnego wypoczynku dla całej rodziny. Szczególnie w okresie Wielkanocy, nieco cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Zatem zdecydowanie wcześniej należy pomyśleć o miejscach relaksu w przydomowym ogródku. Rodzinne chwile na świeżym powietrzu umilą również hamaki oraz leżaki. Są to sprzęty uwielbiane nie tylko przez dzieci. Dorośli chętnie odpoczną i zrelaksują się w wiosennych promieniach słońca na hamaku. Dostępność wzorów i materiałów, z których wykonane są hamaki, jest przeogromna. Rozwieszenie klasycznego wymaga dwóch drzew odpowiednio oddalonych od siebie. Niestety współczesne odmiany drzew są raczej niskopienne i trudno na nich cokolwiek zawiesić. Specjalny stelaż hamaka umożliwi oraz pozwoli na dowolne rozmieszczenie sprzętu w każdym zakątku ogrodu. W razie niesprzyjającej pogody zawsze istnieje możliwość przeniesienia stelażu pod zadaszenie na taras lub namiot ogrodowy. Hamaki w przeciwieństwie do huśtawek przeznaczone są dla jednej osoby. Komfort relaksu i odpoczynku przyniesie ukojenie wszystkim bez względu na wiek. Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają drzemki na hamaku.