Wczoraj na terenie całego powiatu policjanci będzińskiej drogówki realizowali działania pod hasłem "trzeźwość”, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami po alkoholu. Przez całą dobę mundurowi sprawdzali stan psychofizyczny osób za kierownicą, a kilku z nich straciło swoje uprawnienia.

Stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie prowadzili wczoraj wzmożone działania pod nazwą „trzeźwość”, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy znajdowali się na drodze w momencie, kiedy w ogóle nie powinno ich tam być. Mundurowi przebadali ponad 1400 osób, a kilku z nich straciło prawo jazdy. Dwóch kierujących znajdowało się w stanie po użyciu alkoholu. Natomiast 3 z zatrzymanych odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, gdyż mieli oni w swoim organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie trzeźwości oraz przypominamy, jak ważna jest reakcja osób postronnych, którzy mają przypuszczenie, że osoba kierująca swój pojazd może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających działających podobnie. „Nie reagujesz-akceptujesz!”

Policja przypomina, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktów karnych.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, gdy jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, jest przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat;
  • od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.