Będzińskie przedszkolaki z nagrodami w kraju i na świecie

W jednej placówce w Będzinie spotkały się dwa bardzo różne światy – międzynarodowy konkurs plastyczny i śląska rywalizacja teatralna. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 wróciły z nich z wyróżnieniami, które trudno przeoczyć. Dwie prace doceniło jury złożone z ekspertów z kilku krajów, a trzeci przedszkolak stanął na najwyższym stopniu podium w konkursie profilaktycznym. To wynik, który mówi sporo o pracy wykonywanej z dziećmi na co dzień – cierpliwej, uważnej i bardzo konkretnej.
- Prace z grupy Kotków przeszły przez międzynarodową selekcję
- Franciszek wygrał konkurs teatralny w Katowicach
- Sukces, który pokazuje więcej niż same dyplomy
Prace z grupy Kotków przeszły przez międzynarodową selekcję
Wśród około 130 tysięcy prac nadesłanych z całego świata to właśnie twórczość dwóch dziewczynek z grupy Kotków przyciągnęła uwagę jury. Izabela została nagrodzona za pracę „TO BE A SINGER”, a Emilia za „PLAYING WITH KITTENS”. Sam rozmach konkursu pokazuje, że nie był to lokalny przegląd z udziałem kilku placówek, lecz duże, międzynarodowe przedsięwzięcie związane z edukacją artystyczną.
Organizatorem i sponsorem konkursu jest japońska fundacja Biiku Bunka Kyokai, współpracująca m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii, Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii, gazetą Yomiuri Shimbun, Japońską Federacją Projektowania Artystycznego, Stowarzyszeniem Japońskiej Edukacji Artystycznej oraz firmą Pentel Co. Taki zestaw partnerów dobrze oddaje rangę wydarzenia, a dla dzieci z Będzina oznacza po prostu jedno – ich prace przebiły się przez tłum zgłoszeń z wielu stron świata.
Franciszek wygrał konkurs teatralny w Katowicach
Kilka dni później kolejny sukces przyszedł z Katowic . 18 czerwca 2026 roku w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego Franciszek, także z grupy Kotków, odebrał pierwszą nagrodę w XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA” w roku szkolnym 2025/2026.
Nagrodę wręczyli Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla oraz I Wicewojewoda Adam Zaczkowski. Konkurs „PROFORMA” organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty jest częścią programu „Razem Bezpieczni”, nastawionego na działania profilaktyczne, wzmacnianie bezpieczeństwa i wykorzystywanie teatru jako narzędzia pracy z dziećmi i młodzieżą.
Podczas uroczystości Franciszek zaprezentował wiersz Juliana Tuwima „Raz, dwa, trzy”. To właśnie taka forma, łącząca scenę, tekst i odwagę wystąpienia przed publicznością, często decyduje o powodzeniu w konkursach tego typu.
Sukces, który pokazuje więcej niż same dyplomy
Wyniki przedszkolaków z Będzina nie są tylko miłym akcentem do szkolnej kroniki. Pokazują, że wczesna edukacja artystyczna i teatralna ma realny ciężar – uczy wrażliwości, koncentracji i oswaja z występami przed innymi. W tle tych nagród widać codzienną pracę nauczycieli, którzy potrafią wydobyć z dziecięcej wyobraźni coś, co potem trafia na konkursowe podium.
Dla Przedszkola Miejskiego nr 14 to wyjątkowo udany czas. Trzy różne sukcesy, a wspólny mianownik jeden – dzieci z grupy Kotków potrafiły przebić się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i wojewódzkiej.
na podstawie: Urząd Miejski Będzin.
Ostatnie Artykuły

Policyjne wyposażenie przyciągnęło dzieci w Sławkowie - najpierw była ważna lekcja

Wakacje kuszą nie tylko przygodą - policja ostrzega przed narkotykową pułapką

W zamku w Będzinie pokazują drogę do Santiago de Compostela

Na dworcu w Będzinie pokazano, jak działa handel ludźmi od środka

Lubelska Federacja Bardów zagra w Będzinie. Zamkowy dziedziniec szykuje wieczór ze słowem

Nowa kamera przy wyjeździe z centrum. Monitoring w Sławkowie znów rośnie

Małe domki, wielka wyobraźnia - biblioteka w Będzinie zaskoczyła dzieci

Pamięć o gettach wróci do Będzina i Sosnowca. Odczytają relacje Ocalałych

Pierwszy wakacyjny festyn już za nami. W Grodźcu nie brakowało atrakcji

Bezpłatna mammografia w Będzinie. Trzeba się wcześniej zapisać

Czekoladowa misja w Będzinie - dzieci tropiły ślady Willy’’ego Wonki

Stypendium w Siewierzu znów do wzięcia. W grze uczniowie i studenci

Będzińska biblioteka przygotowała lato pełne warsztatów i planszówek dla dzieci

Baśniowe popołudnie w Sławkowie. Teatr Art-Fun wystąpi na Kulturalnym Podwórku
Przydatne dane teleadresowe
- Filia Biblioteczna nr 1 Brudzowice - wypożyczanie, czytelnia, karta biblioteczna
- Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach - kontakt, filie, godziny, karta czytelnika
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 4 w Będzinie – kontakt, dojazd i strukturę jednostki
- Dom Pomocy Społecznej w Będzinie - kontakt, procedura przyjęcia i opłaty
- Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu - kontakt, zajęcia, Zamek
- Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi - kontakt, godziny, zakres działania
