Muzycy ze Śląska, których musisz znać!

Śląsk wychował wielu wybitnych artystów muzycznych, którzy dzisiaj cieszą się wielką sławą. Niektórzy z Was mogą nawet nie wiedzieć, że ci muzycy pochodzą ze Śląska! Zapraszamy do czytania, ponieważ przygotowaliśmy dla was listę znanych śląskich muzyków.

1. Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk pochodzi z Katowic, to artysta muzyczny, którego każdy zna. Autor przebojów, takich jak Parostatek, Byle było tak, czy Rysunek na szkle. Muzyk nie pozwolił się nigdy zaszufladkować i tworzył muzykę z wielu różnych gatunków (blues, pop, soul, jazz, folk). Z pewnością jest to legenda polskiej muzyki, a mimo to niewiele osób wie, że pochodzi on z Katowic!

2. Adam Konkol z zespołu Łzy

Adam Konkol to lider i założyciel zespołu Łzy (www.lzyofficial.pl), który tak dobrze znamy z hitów Agnieszka czy Narcyz się nazywam. Znany gitarzysta i tekściarz zespołu Łzy urodził się na Śląsku, w Rydułtowach. Śląsk w twórczości Łez nierzadko odgrywał dużą rolę. Nie wszyscy wiedzą, ale piosenka Agnieszka była zainspirowana wydarzeniami lidera Łez, które miały miejsce w Wiśle. Zespół wypromował wiele rockowych klasyków, które podśpiewujemy do dziś. Z Fanpage zespołu Łez możemy przeczytać, że Adam Konkol w najbliższym czasie szykuje dla nas nową płytę, nie możemy się doczekać.

3. Artur Rojek

Artur Rojek pochodzi z Mysłowic, stąd też nazwa jego poprzedniego zespołu – Myslovitz. Przysłużył się zespołowi Myslovitz i z resztą członków nagrał wiele hitów muzycznych, od 2012 roku działa jednak sam pod własnym nazwiskiem. W ostatnim czasie wydał takie albumy, jak: Składam się z ciągłych powtórzeń, Kundel.

4. Czesław Mozil

Czesław Mozil to polsko-duński piosenkach, który urodził się w Zabrzu. Mozil to kompozytor, świetny akordeonista i aktor dubbingowy. Pod nazwą Czesław Śpiewa wydał wiele hitów, jak np. Maszyna do świerkania czy Ucieczka z wesołego miasteczka. Jego muzyka jest szczególna, bo trudna do sklasyfikowania, jest w niej coś z popu, punka i kabaretu!

5. Stachursky

Stachursky, a w zasadzie Jacek Władysław Łaszczok-Stachursky to polski piosenkach disco polo, który pochodzi z Czechowic-Dziedzic. Najbardziej znany jest prawdopodobnie z utworu Doskozzza czy Typ Niepokorny. Co ciekawe, piosenkarz spełniał się także w polityce.

6. Raper Schafter

To muzyk, którego część z was może nie kojarzyć, ponieważ jest to przedstawiciel młodego pokolenia. Wojciech Laskowski to polski raper, który zawładnął hip-hopowym światem, kiedy ukazał się jego utwór hot coffee, piosenka stała się hitem i zapewniła mu dobrą sławę. Mało wiadomo o Schafterze, ponieważ nie dzieli się swoim życiem prywatnym, wiemy jednak, że pochodzi on ze Śląska, spod Raciborza. Warto obserwować jego działania, bo z pewnością wniesie jeszcze wiele dobrego do świata muzyki.

7. Vito Bambino

Mateusz Wojciech Dopieralski to piosenkach, producent muzyczny i wokalista zespołu Bitamina, znany jest bardziej pod pseudonimem artystycznym Vito Bambino. Muzyk pochodzi z Katowic, jednak dużą część swojego młodego życia spędził za granicą. Z zespołem Bitamina stworzył takie albumy, jak:

  • Plac Zabaw,
  • Kawalerka,
  • Kwiaty i Korzenie.

Co więcej, Vito Bambino występuje także jako artysta solowy, w 2020 roku wydał swoją debiutancką płytę o nazwie Poczekalnia.