Marihuana lecznicza - co warto wiedzieć?

Marihuana lecznicza to temat, który w ostatnich latach wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Wielu ludzi kojarzy ją wyłącznie z używką, nie zdając sobie sprawy z jej właściwości leczniczych. Tymczasem marihuana lecznicza może okazać się skutecznym środkiem w walce z wieloma chorobami i dolegliwościami. Warto więc dowiedzieć się na blogu Medicante, czym tak naprawdę jest marihuana lecznicza i jakie ma zastosowania.

Czym jest marihuana lecznicza?

Marihuana lecznicza to pochodząca z konopi indyjskich roślina, która zawiera wiele substancji o działaniu leczniczym. Najważniejszą z nich jest kannabidiol, zwany popularnie CBD. CBD wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwlękowe oraz przeciwdrgawkowe. Marihuana lecznicza zawiera również tetrahydrokannabinol (THC), który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale może też powodować efekty psychoaktywne.

Zastosowania marihuany leczniczej

Marihuana lecznicza może być pomocna w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym może pomóc w łagodzeniu bólu stawów, bólu mięśni, bólu neuropatycznego czy bólu związanego z chorobami autoimmunologicznymi. Może też być pomocna w łagodzeniu objawów chorób neurologicznych, takich jak padaczka czy stwardnienie rozsiane. Marihuana lecznicza może również pomóc w łagodzeniu objawów chorób psychicznych, takich jak depresja czy lęk, a także w leczeniu niektórych chorób onkologicznych.

Jak stosować marihuanę leczniczą?

Marihuanę leczniczą można stosować na wiele sposobów. Można ją palić w postaci jointów, ale również stosować w postaci olejów, kapsułek czy płynów do inhalacji. W Polsce marihuana lecznicza jest legalna, ale jej stosowanie jest ściśle regulowane przez prawo. Można ją stosować jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza specjalistę. Warunkiem uzyskania takiej recepty jest wystawienie opinii przez co najmniej dwóch lekarzy specjalistów z danego zakresu medycyny, którzy uważają, że leczenie medyczną marihuaną jest konieczne dla pacjenta oraz zgoda pacjenta na stosowanie medycznej marihuany w celach leczniczych.