Jakie klocki wybrać dla swojego dziecka?

Klocki to rozwojowe zabawki pozwalające na wiele godzin świetnej zabawy. Zastanawiasz się czym kierować się przy wyborze klocków dla swojego dziecka? Sprawdź nasze wskazówki!

Zalety zabawy klockami

Klocki to świetna rozrywka dla dzieci w niemalże każdym wieku. Ich układanie pobudza wyobraźnie i kreatywność dziecka dzięki możliwości budowy wymyślnych budowli. Maluch podczas zabawy klockami trenuje także koncentrację i zdobywa umiejętność rozwiązywania problemów - w szczególności, gdy musi zbudować coś według określonego wzoru. Klocki pozwalają również rozwinąć motorykę i koordynację dziecka, a także zbudować wyobraźnię przestrzenną. Ponadto wspólna zabawa klockami może być świetną lekcją pracy zespołowej, współdziałania i dzielenia się.

LEGO, Cobi, Playmobil - jaki rodzaj klocków wybrać?

Klocki powinny być właściwie dobrane do wieku i umiejętności dziecka. Im młodsze dziecko tym elementy klocków powinny być większe i mniej skomplikowane. Zazwyczaj klocki dostępne w sklepach wskazują wiek, dla którego dany zestaw jest odpowiedni. Najpopularniejszymi rodzajami klocków są klocki: Wader, Lego, Cobi oraz Playmobil. Popularnymi zabawkami są również klocki drewniane.

Większość zestawów klocków Wader została stworzona z myślą o najmłodszych. Posiadają one duże i kolorowe elementy, tak aby ci najmłodsi byli w stanie się nimi bawić. Kultowe klocki LEGO również można przyporządkować do danego wieku dziecka. Dla dzieci od 1 do 4 lat poleca się przykładowo klocki LEGO Duplo. Dla dziecka w wieku od 4 do 7 lat odpowiednie będą zestawy klocków LEGO Ninjago, LEGO Juniors oraz LEGO Disney. Natomiast dla dzieci w przedziale wiekowym 5-12 lat poleca się LEGO City, LEGO Friends oraz LEGO Creator.

Dużą zaletą klocków Lego jest ogromna ilość serii dostępnych w sprzedaży, które można dopasować do zainteresowań Twojej pociechy. Podobnymi klockami są klocki Cobi, które można dostosować do umiejętności, wieku, a także zainteresowań dziecka. Ich jakość jest porównywalna do słynnych klocków LEGO.

Innym rodzajem klocków są klocki Playmobil, które w odróżnieniu od wcześniej opisanych marek, nie mają funkcji konstruowania poprzez łączenie pojedynczych klocków. W ich przypadku mamy dostępne gotowe modele, przykładowo samochodów czy domów, które posiadają dużą ilość małych akcesoriów umożliwiających budowanie swojego małego świata.