Jak dobierać podpórki do pompek?

Wykonywanie pompek to nie tylko urozmaicenie treningu, lecz przede wszystkim możliwość ćwiczenia wielu partii mięśniowych. Poza klasycznymi, dobrze nam znanymi pompkami, istnieje sporo innych typów tego ćwiczenia. Podczas ich wykonywania przydatne są podpórki do pompek. Jak jednak wybrać to akcesorium?

Podpórki do pompek – zalety stosowania

Wybierając podpórki do pompek można urozmaicić trening, wykonywać o wiele więcej typów pompek, a także zmusić mięśnie do intensywniejszej pracy, co przekłada się na efektywność podejmowanych treningów.

Pompki wykonywane z zastosowaniem podpórek są również bezpieczniejsze dla nadgarstków. Te ostatnie przyjmują prawidłową pozycję, nie dochodzi do ich przeciążania, przez co zostaje zminimalizowane ryzyko ewentualnych kontuzji czy urazów w obrębie struktur dłoni.

Uchwyty do ćwiczenia pompek – rodzaje

Na rynku można znaleźć różne rodzaje akcesoriów, jakie stanowią uchwyty do ćwiczenia pompek. Najprostsze mają postać składanych uchwytów, które wykonane są z metalu bądź tworzywa sztucznego, dodatkowo posiadają warstwę miękkiej gąbki, która zapewnia bardziej komfortowe wykonywanie ćwiczeń.

Dostępne są także uchwyty obrotowe. Ich konstrukcja pozwala na obrót rączek o 90 stopni. Ten obrót następuje w trakcie ćwiczenia pompek, przez co można liczyć na większą intensywność treningu, efektywniejszą pracę mięśni, a także zniwelowanie naprężenia, które pojawia się w obrębie stawów barkowych.

Ostatni rodzaj uchwytów to deska do pompek. Jest to propozycja zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Na desce do pompek typu push-up board można wykonywać największą liczbę ćwiczeń spośród wszystkich typów uchwytów do pompek. Duża liczba ustawień uchwytów daje szansę na trening poszczególnych partii mięśniowych.

Uchwyty do pompek – czym się kierować podczas wybierania?

Wybierając uchwyty do ćwiczenia pompek należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz dominujący materiał. Cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, bo najtańsze produkty łatwo ulegają pękaniu, poza tym nie zapewniają komfortu podczas wykonywania ćwiczeń.

Dla osób o przeciętnej masie ciała zazwyczaj wystarczą uchwyty plastikowe. Przy większej wadze lepiej sprawdzą się te wykonane z metalu. Będą również odpowiednie dla kulturystów.

Klasyczne uchwyty, deska czy paraletki?

Różne rodzaje uchwytów do pompek to dla wielu osób dylemat – co wybrać? Klasyczne uchwyty zajmują najmniej miejsca, więc nadają się do domowej siłowni, a nawet zmieszczą się w bagażu zabieranym w podróż. Wbrew pozorom można dzięki nim wykonywać różne rodzaje pompek.

Osoby zaawansowane, które stawiają na mocno urozmaicone i bardzo intensywne treningi, docenią możliwości deski do pompek. To akcesorium pozwala na ćwiczenie wielu partii mięśniowych poprzez wykonywanie zestawu bardzo różnorodnych ćwiczeń, nie tylko zwykłych pompek

Paraletki, który przypominają tradycyjne uchwyty, ale są zwykle dłuższe i nie posiadają gąbki w części obejmowanej przez dłonie, to rozwiązanie idealne dla osób zaawansowanych oraz ćwiczących kalistenikę lub street workout.

Uwzględnijmy własne preferencje, najczęściej wykonywane ćwiczenia, a także efekty, jakie chcemy osiągnąć poprzez ćwiczenie pompek. Dzięki temu wybierzemy sprzęt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.