Jakie atrakcje w Beskidzie Śląskim? Co robić w Beskidach latem?

Beskid Śląski to bardzo popularne miejsce na weekendowe (i te nieco dłuższe) wycieczki dla turystów z całej Polski. Nic dziwnego, bowiem jest to region wyjątkowy na mapie naszego kraju. Wyjeżdżając tam, warto jednak wiedzieć, na jakie atrakcje się wybrać. Co można ciekawego zobaczyć w Beskidach? Jak wartościowo spędzić tam czas?

Park Linowy w Istebnej

Wyjazdy w Beskidy to nie tylko piesze wycieczki po górach, chociaż i do nich będziemy dziś zachęcać. Zaczniemy jednak od nieco mniej oczywistej atrakcji, jednak takiej, którą zdecydowanie warto odhaczyć, będąc w górach. Świetnym pomysłem na spędzenie czasu w gronie rodziny czy znajomychparki linowe w Beskidach, np. www.bcamp.pl. Park linowy BaseCamp to wyjątkowe miejsce, gdyż posiada wiele różnorodnych tras do przejścia, a także plenerową strzelnicę. Możemy wybrać się tam zarówno indywidualnie, jak i większą, zorganizowaną grupą, co sprawia, że miejsce to nada się również na wyjazdy integracyjne. W zabawach mogą uczestniczyć również dzieci (od 2 lat), którym właściciele proponują specjalną trasę Maluch. Jeśli jednak do Istebnej wam nie po drodze, możecie również wpaść do parku linowego BaseCamp w Szczyrku.

Atrakcyjne szlaki górskie w Beskidach

Jak już wspominaliśmy, piesze wycieczki po górach stanowią integralny element wyjazdów w Beskidy. Szlaków jednak jest bardzo wiele, a przecież zależy nam na tych wyjątkowych, więc warto wiedzieć, które są najbardziej godne uwagi. Będąc w Beskidzie Śląskim, powinniśmy koniecznie zwiedzić takie miejsca jak:

  • bezleśna góra Ochodzita,
  • mało popularny szczyt Czupel,
  • Jaskinia Salmopolska,
  • najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne,
  • Równicę,
  • diabelski szczyt Klimczok,
  • Czantorię z wieżą widokową.

Tutaj należy jednak nadmienić, że jest to jedynie kilka miejsc z bardzo długiej listy dobrych atrakcji w Beskidach. Beskid Śląski jest bowiem pięknym rejonem, który w każdym miejscu zaskakuje swoją niepowtarzalnością.

Skocznie narciarskie w Wiśle

Coś dla fanów skoków narciarskich, ale nie tylko. Zapaleni kibice zawsze czują się tutaj niesamowicie, jednak zapewniamy, że jest to miejsce, które u wielu zapiera dech w piersiach. Za pomocą wyciągu możemy dostać się na górę skoczni, a nawet usiąść na belce startowej. Z relacji odwiedzających wiemy, że jest to moment, w którym nabiera się respektu do sportowców, którzy startują w konkursach skoków narciarskich. Skocznie narciarskie na żywo robią ogromne wrażenie.

Izba pamięci J. Kukuczki w Istebnej

Jerzy Kukuczka do znany nam dobrze himalaista, o którym powstało już wiele książek czy filmów dokumentalnych. Postanowiono jednak jeszcze bardziej uczcić pamięć o nim, otwierając poświęconą mu Izbę Pamięci. Stworzona została przez żonę Kukuczki, która to zgromadziła w jednym miejscu wszelkie pamiątki po nim. Jego sprzęt do wspinaczki, zdjęcia, medale i odznaczenia, dyplomy — to wszystko możemy obejrzeć w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej.

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Jeśli już znajdujemy się w temacie ciekawych eksponatów i wystaw, warto również wybrać się do Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Znajduje się ono w pięknym, zabytkowym budynku, a w środku możemy podziwiać wystawy, które sprawią, że poczujemy się jak prawdziwi górale. Poza budynkiem znajduje się także niewielki teren, który przedstawia, jak wyglądały dawne wsie w dzisiejszych Beskidach.

Oprócz wymienionych przez nas atrakcji warto również zajrzeć do różnych punktów gastronomicznych na mapie Beskidu Śląskiego. W tych rejonach znajduje się wiele klimatycznych restauracji, karczm i kawiarni, w których możemy zasmakować miejscowych przysmaków. Beskidy to piękne miejsce z długą historią i niepowtarzalną atmosferą.