Dzielnicowi z będzińskiej jednostki udali się na targowisko miejskie, gdzie przeprowadzili profilaktyczną akcję w celu uchronienia mieszkańców naszego powiatu przed kieszonkowcami i oszustami. Policjanci przypominali o popularnych kradzieżach i oszustwach, z którymi mundurowi mają do czynienia w codziennej służbie. Bardzo ważne jest, abyśmy przy każdej możliwej okazji uczulali szczególnie osoby starsze na podejrzane zachowania, gdyż przestępcy czekają tylko na moment nieuwagi.

Okres wakacyjny w pełni, a osób próbujących czerpać korzyści z przestępczych działań nie brakuje. Dzielnicowi będzińskiej jednostki ponownie pojawili się na targowisku, aby przeprowadzić akcję profilaktyczną w celu uchronienia mieszkańców przed kieszonkowcami i oszustami, którzy tylko czekają na moment naszej nieuwagi. W każdą środę i sobotę przez targowisko w Będzinie przewija się bardzo dużo osób. Jest to dobre środowisko dla rabusiów, którzy szukają idealnej okazji w zatłoczonych miejscach. Jest to również idealnie miejsce, aby móc informować jak największą grupę osób o tym, jakie zagrożenia na nich mogą czekać. W momencie szału zakupowego możemy zapominać o podstawowych zasadach, które mogą nas uchronić przed złodziejami. Dzielnicowy, którego rejon obejmuje teren targowiska oraz stróże prawa z rejonów przyległych przeprowadzili działania, gdzie oprócz rozdawania broszur informacyjnych rozmawiali z obywatelami o największych zagrożeniach, które czekają na nich podczas wakacji. Szczególnie wyczulali ich na popularne metody oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”. Poniżej przypominamy kilka najważniejszych zasad, o których musimy pamiętać :

  • Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
  • Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112, zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy.
  •  Nie działaj pochopnie pod presją czasu i emocji.
  • Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu-nie może ono być tajemnicą.
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.