Jak wybrać basen ogrodowy?

Ciekawie zaaranżowane otoczenie domu, wzbogacone o basen, od zawsze kojarzone było z luksusem i prestiżem. Baseny wewnętrzne, jak i ogrodowe stanowią świetny obiekt do rekreacji i relaksu. Obecnie, w dobie doskonale rozwiniętej technologii, baseny ogrodowe mogą pełnić zarówno funkcję basenów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wybierając model do naszego domu, zwróćmy uwagę także na łatwość montażu, co również wpływa na finalną cenę takiej inwestycji.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Jeżeli zależy nam na pięknym i spójnym wyglądzie ogrodu, ważne jest, aby bryła basenu odpowiadała stylowi architektonicznemu naszego domu. Do architektury klasycznej lepiej jest zdecydować się na standardowy sześcian lub prostopadłościan. W nowoczesnych domach lepiej sprawdzą się nietypowe i ciekawe kształty. Baseny ceramiczne są idealnym uzupełnieniem ogrodu lub tarasu, ale równie pięknie ozdobią wnętrze, jako uzupełnienie domowej strefy relaksu. Przy wyborze modelu musimy kierować się przede wszystkim:

  • częstotliwością korzystania z basenu,
  • dostępnym miejscem na montaż,
  • ceną wybranego przez nas modelu,
  • podłożem, w którym będziemy montować basen,
  • trwałością rozwiązania.

Dobre baseny ogrodowe to takie, które zapewnią nam komfort i rozrywkę przez długi czas bez konieczności napraw czy wymiany zewnętrznej warstwy.

Czym są baseny ceramiczne?

Baseny ceramiczne są basenami kompozytowymi. Choć wydawałoby się, że są to produkty kruche i niesprawdzające się w wymagających warunkach tarasów, to jest wręcz przeciwnie. Ceramiczne wnętrze wzmocnione jest matami z włókien szklanych i węglowych. Niewątpliwą zaletą jest szybkość i prostota montażu. Nie trzeba wykonywać betonowej wylewki, dzięki czemu całość zajmie nie więcej niż kilka dni. Tworzywo ceramiczne, z którego stworzona jest zewnętrzna warstwa basenowa, jest także odporne na promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości basen zawsze powinien mieć wiele warstw, z których każda pełni inną funkcję, zabezpiecza całość i sprawia, że korzystanie z basenu ogrodowego będzie komfortowe i przyjemne.

Baseny samoczyszczące

Zastanawiając się nad kupnem i montażem basenu ogrodowego, często rezygnujemy z tego pomysłu z powodów głównie eksploatacyjnych. Martwimy się koniecznością czyszczenia, utrzymywania czy innych prac, które zapewnią nam możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z basenu. Wystarczy jednak wybrać model samoczyszczący się. System powinien być nie tylko wydajny i bezpieczny, ale także praktycznie niewidoczny, czym nie zakłóci stylu i aranżacji wnętrza czy tarasu. Technologia ciągle idzie naprzód, dzięki czemu dostępne są już rozwiązania sterowane za pomocą smartfona. Dysze mogą działa

automatycznie w ustalonych przedziałach czasowych, nawet podczas korzystania z basenu. Jeśli więc wiemy, że szykuje nam się ważne wydarzenie na tarasie, wystarczy, że zaprogramujemy czyszczenie nieco wcześniej. Praca dysz samoczyszczących jest na tyle cicha, że nie zakłóci Twojego relaksu w zaciszu ogrodu.

Posiadanie basenu ogrodowego jest wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem, które w dzisiejszych czasach nie jest już luksusem, jak kiedyś. Aktualnie, aby posiadać własny basen, nie trzeba przeznaczać na ten cel dużych sum pieniędzy. Wystarczy trochę miejsca i chęci, by móc cieszyć się rozwiązaniem znanym z najbardziej renomowanych hoteli. Nie wydamy za niego więcej niż za aranżację i wyposażenie kuchni czy salonu.