Skuteczne czyszczenie elewacji. Jak dobrze wyczyścić elewację?

Fasada domu to wizytówka całego budynku. Pięknie zachowane i odnowione kamienice przynoszą dumę całemu miastu, a mieszkańcom domu radość i poczucie komfortu. Odczyszczenie kamienicy to jednak nie lada wyzwanie i warto zorientować się dokładnie, jak, i czy w ogóle można zrobić to samodzielnie.

Rodzaje zabrudzeń elewacji

Podczas wielu lat użytkowania budynku, na jego powierzchni gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia. Jedne są silniej zakorzenione w strukturze tynku, inne mniej. Wszystko zależy od tego, jak długo zabrudzenia są obecne na powierzchni fasady, oraz w jakim miejscu usytuowany jest budynek. Kamienica czy dom, stojące przy ruchliwej ulicy będą dużo bardziej narażone na zabrudzenia, niż obiekt usytuowany w okolicy roślin, przy parku.

Niezależnie od umiejscowienia budynku, każdą fasadę należy co jakiś czas czyścić. Na budynku mogą bowiem pojawiać się glony, różnego rodzaju grzyby, drobnoustroje, a także klasyczny bród, który „wchodzi” w pory budynku powodując jego zszarzenie.

Jakie środki wybrać do czyszczenia elewacji?

Czyszczenie kamienicy powinno odbywać się za pomocą odpowiedniej techniki i detergentów, które nie uszkodzą struktury budynku. Warto powierzyć to zadanie odpowiedniej firmie. W profesjonalny sposób, czyszczenie elewacji zrealizuje steigerteam.pl.

Specjalistyczne firmy używają do czyszczenia elewacji różnego rodzaju detergentów, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie były one zbyt silne. Z drugiej strony, dobry środek do czyszczenia elewacji powinien mieć właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest wiele detergentów, których używać można czyszczenia do różnego rodzaju gruntów – mineralnych, cementowych, wapiennych, akrylowych, siloksanowych, silikonowych i wielu innych. Elewacje często czyści się także myjką pod ciśnieniem, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, z uwagi na delikatność tynku, który w takim procesie mógłby zostać uszkodzony. Nie poleca się stosowania mycia pod ciśnieniem w przypadku ozdobnych elementów domów oraz tynków bardzo starych.

Czy można samemu wyczyścić elewacje?

Jeśli budynek, który chcemy odczyścić nie jest bardzo mocno zabrudzony, możemy pokusić się o samodzielne czyszczenie elewacji. Warto jednak pamiętać, że detergenty do czyszczenia elewacji należy dobrać w odpowiedni sposób i wiedza ta nie jest dostępna dla każdego. Również mycie elewacji pod ciśnieniem wymaga rozwagi.

Samodzielnie z pewnością będziemy mogli wyczyścić dolną część elewacji, jednak jeśli budynek, w którym mieszkamy jest wysoki, będziemy potrzebować rusztowania. Jego zorganizowanie jest domeną firm, zajmujących się pracami na wysokościach, warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zajmiemy się samodzielnym myciem fasady budynku.

O ile umycie elewacji zachowanej w dobrym stanie nie powinno stanowić dużego problemu, o tyle przy nieco bardziej delikatnych tynkach należy często wykonać drobne prace konserwatorskie. A to, jak wiemy, domena profesjonalistów.