Zielarz fitoterapeuta – opis zawodu

Zielarz fitoterapeuta to specjalista od ziół, ich właściwości chemicznych, wpływu na zdrowie oraz przeprowadzania fitoterapii. W zależności od specjalizacji może zajmować się samą uprawą ziół, ich odpowiednim nawożeniem i zbieraniem, suszeniem i przetwarzaniem mniej lub bardziej przemysłowymi sposobami na wywary, nalewki i wyciągi zdatne do leczniczego spożycia. Następnie może opracowywać tradycyjne lub unikalne mieszaki ziołowe, których składniki występujące jednocześnie mogą potęgować działanie lecznicze. Zielarz fitoterapeuta podejmuje też klientów, choć nie w charakterze lekarza – nie ma takich uprawnień. Może prowadzić działalność doradczą w kwestii ziołolecznictwa, udzielać informacji czy sprzedawać swoje specyfiki. Ma prawo formułować ofertę prowadzenia fitoterapii – próby leczenia chorób za pomocą produktów ziołowych. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z klientem, stawia diagnozę i wdraża plan leczenia.

Szczegóły pracy zielarza szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-zielarza-fitoterapeuty-co-robi-zielarz-fitoterapeuta/

Zielarz fitoterapeuta – wymagania zawodowe

By zostać zielarzem fitoterapeutą, nie wystarczy interesować się ziołami czy wysiewać je w przydomowym ogródku. To poważna dziedzina medycyny alternatywnej, która wymaga solidnego przygotowania merytorycznego. Takie dają studia wyższe na kierunku zielarstwo. Studia dają absolwentowi tytuł inżyniera oraz kompleksową wiedze na temat budowy i działania ziół na ciało człowieka, sposobów ich uprawiania, nawożenia, suszenia i przetwarzania. A także sposobów stosowania w celach fitoterapeutycznych. Wiedzę i uprawnienia fitoterapeutyczne można też zdobyć poprzez kursy zawodowe, które szkolą stricte do tego typu działalności. Mają w swoim programie zajęcia z farmakologii, fizjoterapii czy gemmoterapi. To zajęcie dla osób cierpliwych, dokładnych, potrafiących z matematyczną precyzją dobierać proporcje poszczególnych składników ziołowych. A także osób, które chcą i lubią pracować z ludźmi, rozwiązywać ich problemy i nieść pomoc w chorobie.

Więcej o tym jak zostać zielarzem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-zielarzem-fitoterapeuta-studia-zielarskie-i-kierunek-zielarz-fitoterapeuta/.

Zielarz fitoterapeuta – warunki pracy

Zielarz fitoterapeuta może pracować na kilka sposobów. Jednym z nich jest bezpośrednia uprawa ziół – to wymaga kontaktu z glebą, jej odpowiedniego dostosowania i nawożenia, a następnie drobiazgowego sadzenia i pielęgnacji delikatnych roślin zielnych. W specjalnej pracownik zielarz zebrane zioła segreguje, przetwarza i miesza w celu osiągnięcia specyfików medycznych. Inną formą pracy jest fitoterapia – bezpośredni kontakt z klientami, przeprowadzanie wywiadów zdrowotnych, stawianie diagnozy i oferowanie produktów na bazie ziół.

Zielarz fitoterapeuta – zatrudnienie

Zielarz fitoterapeuta pracować może w małych zakładach fitoterapeutycznych, sklepach zielarskich, ale też i w większych koncernach produkujących specyfiki ziołowe. Wielu decyduje się na otworzenie własnej firmy, w której sprzedaje swoje produkty oraz udziela poradnictwa w zakresie ziołolecznictwa. Takie firmy mają ograniczone uprawnienia względem gabinetów lekarskich i aptek.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/gdzie-mozesz-szukac-zatrudnienia-jako-zielarz-fitoterapeuta-wlasna-firma-zielarska-czy-etat-zielarza/