Rozpoczął się długi weekend. Gołym okiem widać wzmożony ruch pojazdów na drogach. Policjanci z będzińskiej drogówki będą dbali, aby podróżujący drogami powiatu byli bezpieczni. Apelujemy do kierowców o zachowanie wzmożonej ostrożności oraz przypominamy o zmianach w obowiązujących przepisach.

Kilka dni wolnego, sprzyjająca aura i świecące za oknem słońce zachęca do podróżowania. W godzinach popołudniowych i wieczornych ruch na drogach powiatu będzińskiego na pewno będzie większy. O bezpieczeństwo podróżujących zadbają policjanci z będzińskiej drogówki. Przez najbliższe dni należy spodziewać się wzmożonych kontroli nie tylko prędkości, stanu trzeźwości kierujących, ale i stanu technicznego pojazdów. Długi weekend i bezpośredni kontakt z kierowcami to dobra okazja, aby kolejny raz przypomnieć o obowiązujących nowych przepisach. Samokształcenie, rozwaga i wzajemny szacunek na drodze pozytywnie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Warto przypomnieć o najważniejszych zasadach zawartych w nowych przepisach:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,
  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Czerwcowy długi weekend i piękna pogoda to idealny czas na wzmożoną aktywnością. Przypominamy również o zmianach w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego (UTO) jak i urządzeń wspomagających ruch(UWR).