Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

5 faktów o lokalach użytkowych

Czym jest lokal użytkowy? Na co zwracać uwagę podczas jego wyboru? Czym powinien się charakteryzować? Przedsiębiorcy, zarówno Ci mniejsi, jak i więksi, zadają sobie te same pytania. Każdy z przedsiębiorców może mieć inne priorytety, jednak każdemu zależy na tym samym – jak najlepszych warunkach, najlepszej cenie oraz wygodzie swoich pracowników i klientów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o lokalach użytkowych.

Fakt 1: Kodeks cywilny nie określa czym jest lokal użytkowy. Wrocław lokale użytkowe – widzisz takie ogłoszenie i pewnie masz w głowie pewne wyobrażenie, obraz tego, jak powinien wyglądać lokal użytkowy.Jednak okazuje się, że każdy może mieć na ten temat zupełnie inne wyobrażenie, gdyż kodeks cywilny nie określa dokładnie czym jest lokal użytkowy.Często zdarza się zatem, że poszukiwania odpowiedniego lokalu trwają długo, ponieważ nasze wyobrażenia zupełnie nie pokrywają się z tym, co oferuje wielu właścicieli lokali. Brak dokładnej definicji w Kodeksie cywilnym powoduje, że często dochodzi do różnych konfliktów pomiędzy wynajmującym i najemca oraz do innych kontrowersyjnych sytuacji. Dlatego, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań lokalu firmowego, należy bardzo dokładnie ustalić swoje priorytety, a zanim umówimy się na oględziny lokalu, warto zapytać, czy w lokalu znajduje się to, na czym nam zależy. Jeżeli nie, nie ma sensu tracić czasu.

Fakt 2: W przypadku nieporozumień co do definicji lokalu użytkowego, wykorzystuje się inne akty prawne. Nawet, jeżeli w Kodeksie Cywilnym nie ma dokładnej definicji dotyczącej lokali użytkowych, podpisując umowę, warto wesprzeć się innymi aktami prawnymi. Przykładem może być ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Wymienione są w niej dwa określenia, jedno z nich to samodzielny lokal mieszkaniowy, a więc po prostu mieszkanie, lokal, który kupujemy lub wynajmujemy w celach mieszkaniowych, a także lokal i innym przeznaczeniu, a zatem, lokal użytkowy. Oczywiście nie rozwiązuje to wszystkich wątpliwości. Lokal użytkowy nie może służyć do mieszkania, jednak jego przeznaczenia nadal może być różne: może być to biuro, wykonywanie konkretnej usługi, ale również składowanie towarów, magazyn.

Fakt 3: Lokal użytkowy musi spełniać pewne warunki techniczne. Pomimo iż nie ma konkretnej definicji lokalu użytkowego w Kodeksie Cywilnym, o czym wspominaliśmy powyżej, to jednak Rozporządzenie ministra Infrastruktury z 2002 roku dość jasno wyszczególnia, jakie warunki techniczne powinien spełniać lokal użytkowy. W tym kontekście lokale te dzielą się ze względu na użytkowanie. Inne wymogi dotyczą lokali, w których urządzamy restaurację czy bar, inne, jeżeli w lokalu ma być przedszkole. Najmniej rygorystyczne wymogi techniczne dotyczą biur. Dlatego, poszukując lokalu użytkowego, należy bardzo dokładnie sprawdzić wymogi znajdujące się w Rozporządzeniu ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych. Należy sprawdzić, czy lokal, który wybieramy jest odpowiednio przystosowany, albo, czy da się go odpowiednio dostosować do wymogów. Jeżeli nie będzie to możliwe, nie dostaniemy pozwolenia na użytkowania takiego lokalu i tylko stracimy na wynajmie.

Fakt 4: Lokalizacja jest ważna. Wybierając lokal użytkowy warto zwrócić niemałą uwagę na lokalizację. Nie w każdym biznesie będzie ona ważna. W jednym, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór centrum, nawet pomimo wysokiej ceny. W innym przypadku, znacznie lepiej wybrać obrzeża miasta lub konkretną dzielnicę, w której z jakiegoś powodu, znajduje się największa grupa docelowa dla naszego biznesu. Lokalizacja biznesu jest kwestia indywidualną lecz niezwykle istotną.

Fakt 5: Plan – musisz go mieć. Bez względu na to, jaką działalność prowadzisz i na jaką skalę, musisz posiadać dobry plan dotyczący swojej firmy i lokalu. Lokalizacja, wyposażenie, standard, dojazd, parking, wygoda klientów i pracowników, otoczenie biznesowe, bliskość do punktów usługowych – wszystko to będzie miało wpływ na twój biznes.