Poezja bez barier w Będzinie podczas ósmych Potyczek Językowych

FOT. Starostwo Powiatowe
W bibliotece zabrzmiały dobrze znane wersy, ale tego dnia miały one zupełnie inny ciężar. Młodzi wykonawcy z integracyjnych przedszkoli i szkół podstawowych pokazali, że literatura potrafi łączyć bez względu na tempo, sposób mówienia czy sceniczny tremor. W Będzinie pojawiło się coś więcej niż konkurs recytatorski – była wspólna obecność, uważność i dziecięca odwaga podana w rytmie wiersza.
- Biblioteka wypełniła się głosami młodych wykonawców
- Brzechwa i Tuwim wrócili na scenę w nowych interpretacjach
- Nagrody wręczyli przedstawiciele powiatu
Biblioteka wypełniła się głosami młodych wykonawców
W siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyła się ósma edycja Integracyjnego Konkursu Literackiego „Potyczki Językowe”. Na miejscu pojawili się reprezentanci integracyjnych przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu powiatu będzińskiego. Zgromadzona publiczność mogła zobaczyć, jak poezja Brzechwy i Tuwima wraca w interpretacjach najmłodszych – żywych, emocjonalnych i pozbawionych szkolnej sztywności.
To właśnie taki konkurs pokazuje, że literatura nie musi być odświętnym eksponatem. Może stać się przestrzenią spotkania, ćwiczenia pamięci, odwagi i współpracy. Dla dzieci to często pierwszy kontakt z występem przed większym gronem słuchaczy, a dla dorosłych – wyraźny sygnał, że integracja dobrze działa wtedy, gdy daje miejsce każdemu głosowi.
Brzechwa i Tuwim wrócili na scenę w nowych interpretacjach
W programie znalazły się utwory, które od lat należą do kanonu dziecięcej poezji. Wybrzmiały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, czyli teksty znane, a jednak wciąż potrafiące zaskoczyć, gdy przechodzą przez dziecięcą wrażliwość. Właśnie w takich chwilach klasyka przestaje być szkolnym obowiązkiem, a zaczyna pracować na emocje, pamięć i kontakt z publicznością.
Organizatorem konkursu była Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Będzinie. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca. To ważny sygnał, bo konkurs nie ogranicza się do samego występu. Z jednej strony promuje czytanie i recytację, z drugiej – buduje przyjazną przestrzeń dla dzieci z różnych placówek, które dzięki takim inicjatywom mogą występować razem, na równych zasadach.
Nagrody wręczyli przedstawiciele powiatu
Po prezentacjach przyszła pora na wyróżnienia. Laureatom nagrody przekazali Wicestarosta Będziński Krzysztof Dudziński, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Anna Zakrzewska-Zamora oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Aldona Kopczyńska. Sam moment wręczenia nagród domknął wydarzenie, ale nie zamknął jego sensu. W takich konkursach najważniejsze nie jest wyłącznie miejsce na podium, lecz odwaga, praca nad głosem i gotowość do wyjścia przed publiczność.
„Potyczki Językowe” po raz kolejny pokazały, że poezja może być narzędziem integracji równie skutecznym, co lekcją pięknej polszczyzny. A gdy dzieci recytują przed pełną salą, widać wyraźnie, że kultura nie jest dodatkiem do codzienności – tylko jedną z jej najcenniejszych części.
na podstawie: Starostwo Powiatowe.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Zmiany w konsultacjach w Czeladzi. Część terminów odwołana

Awaria wodociągu w Siewierzu. Te ulice bez dostaw wody

Sale, łazienki i dachy. Wakacyjne remonty szkół w gminie Siewierz

Mammobus przyjedzie do Będzina. Pięć minut może zmienić bardzo wiele

Sześć dożywotnich zakazów nie wystarczyło. 33-latek znów prowadził po alkoholu

Ryzyko wysokiego ozonu w Siewierzu. Powiat będziński objęty ostrzeżeniem

Będzin pamięta o ofiarach getta. Rocznica, której nie wolno przemilczeć

Mundur, AED i radiotelefony. Uczniowie z Siewierza dostali sprzęt do szkolenia

Ryngraf dla Muzeum Zagłębia w Będzinie za pamięć o niepodległości

Jeden artysta, kilka instrumentów. Muzyczny wieczór na Kulturalnym Podwórku

W Będzinie oddano hołd ofiarom likwidacji getta. Pamięć trwa

Będzin pamięta noc, w której zniknęła miejscowa społeczność żydowska

Dzieci stworzą własne ptaki z ludowej wyobraźni podczas warsztatów w Będzinie

Będzińska biblioteka zamieniła się w Krainę Bystrego Ciastka
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Mierzęcicach - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławkowie - kontakt, zespoły i pomoc dla rodzin
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 4 w Będzinie – kontakt, dojazd i strukturę jednostki
- Biblioteka w Toporowicach - godziny, filia, karta i katalog
- GOKiS Psary - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem
- Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu - kontakt, zajęcia, bilety i godziny
