Spacer historyczny w Muzeum Zagłębia - poznajemy przeszłość Będzina

Wczorajsze Środowe Spotkanie w Muzeum Zagłębia przyciągnęło mieszkańców, którzy mieli okazję odkrywać historię swojego miasta w nietypowy sposób. Spacer historyczno-edukacyjny Spacerkiem przez wieki okazał się nie tylko ciekawą lekcją, ale także świetną zabawą dla dzieci oraz ich opiekunów.
- Fascynująca podróż w czasie
- Widoki, które zapierają dech w piersiach
- Spotkanie z zabytkami i warsztaty plastyczne
Fascynująca podróż w czasie
Uczestnicy wycieczki mieli szansę przenieść się w czasie i poznać bogatą historię Będzina. W ramach wakacyjnych zajęć muzealnych, które rozpoczęły cykl Środowych Spotkań, dzieci i ich rodziny wyruszyły na spacer, który prowadził przez kluczowe miejsca związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym. W programie znalazły się nie tylko opowieści o zamku, ale także o średniowiecznej kulturze, co z pewnością wzbogaciło wiedzę młodszych uczestników.
Widoki, które zapierają dech w piersiach
Podczas spaceru, grupa odwiedziła szczyt wieży, skąd rozpościerał się przepiękny widok na panoramę miasta oraz okoliczne tereny. To nie tylko uczta dla oka, ale i doskonała okazja, by poczuć się częścią historii, która kształtowała region przez wieki. Następnie, uczestnicy udali się na wzgórze zamkowe, gdzie poznali tajemnice będzińskiego grodziska oraz jego roli w historii Polski.
Spotkanie z zabytkami i warsztaty plastyczne
Spacer nie mógłby się obyć bez zwiedzania m.in. murów obronnych, starego Rynku Rybnego oraz Bulwarów Czarnej Przemszy. Każdy z tych punktów był okazją do odkrywania lokalnych legend i anegdot, które sprawiają, że historia staje się bardziej żywa i interesująca. Na zakończenie, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach plastycznych w Pałacu Mieroszewskich, gdzie tworzyli prace związane z zabytkami miasta. To niezwykłe połączenie nauki i sztuki z pewnością pozostawiło niezatarte wspomnienia w pamięci uczestników.
Nie ma wątpliwości, że takie wydarzenia są nie tylko doskonałą formą edukacji, ale również sposobem na integrację lokalnej społeczności. Muzeum Zagłębia zaprasza na kolejne spotkania, które odbędą się w dniach: 14.08.2024, 21.08.2024 oraz 28.08.2024. To doskonała okazja, aby jeszcze raz odkryć uroki naszego miasta i jego bogatej historii.
![]()
Ostatnie Artykuły

Prawie 4 mln zł na modernizację instytucji kultury w Siewierzu

Policja z Będzina ostrzega przed elektrycznymi jednośladami

Policja z Będzina przypomina o górach - jeden błąd może utrudnić ratunek

Plecak ewakuacyjny i sygnały alarmowe. Tego nauczą podczas Wielkiej Parkówki

Policjantki nad wodą w Rogoźniku ostrzegały przed chwilą nieuwagi

W bibliotece w Będzinie wylądowały dinozaury. Plastelina poszła w ruch

Będzińska natura trafiła na chustki. Tak zakończyła się Misja nr 30

Farby, figurki i Darth Vader - tak dzieci zakończyły misję Bibliowakacji

MyBestCeramide Shot+HA – nowy shot ceramidowo-hialuronowy od MyBestPharm

Włamania w Siewierzu i Wojkowicach Kościelnych. Zatrzymano pięć osób

Seniorzy spotkali się na Błoniach Zamku Siewierskiego. Był grill i występy

Późniejszy dyżur radcy prawnego w Czeladzi. Zmiana godzin konsultacji

Bezpłatny boks i basen dla dziewcząt i kobiet w Będzinie

Dorośli mieszkańcy Czeladzi zdecydują, jakie zagrożenia zbada miasto
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny - filia w Sławkowie: adres, kontakt i zakres pomocy
- Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu - filie, godziny, karta i katalog
- Apteki Wojkowice, powiat będziński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Skarbowy w Będzinie - adres, godziny, kontakt i e-usługi
- Urząd Stanu Cywilnego w Bobrownikach - śluby, odpisy aktów, zmiana nazwiska
- Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis" w Katowicach Filia w Czeladzi - kontakt, godziny, zapisy na szkolenia
