Policja Będzin: Pamięci sierż. Grzegorza Załogi i będzińskich policjantów zmarłych w czasie pandemii
Uroczystości w XVIII rocznicę tragicznej śmierci sierż. Grzegorza Załogi rozpoczęły się od złożenia kwiatów na skwerze przed Komendą Powiatową Policji w Będzinie i zniczy pod obeliskiem Poległym w Służbie Ojczyźnie. Następnie uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się do kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy na będzińskim wzgórzu zamkowym. Tam tradycyjnie już odprawiona została Msza Święta w intencji poległego policjanta oraz będzińskich mundurowych zmarłych w czasie pandemii.
Wczoraj o godzinie 8:30 w Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie rozpoczęły się uroczystości związane z XVIII rocznicą tragicznej śmierci sierż. Grzegorza Załogi. Uczestnicy uroczystości rocznicowych, w tym Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominik Łączyk, zebrali się na skwerze przed budynkiem będzińskiej komendy, by złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod obeliskiem z pamiątkowymi tablicami Poległym w Służbie Ojczyźnie i Pamięci sierż.. Grzegorza Załogi. Wieniec od Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka został złożony przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominika Łączyka. Wieniec od pracowników będzińskiej komendy złożył Komendant Powiatowy Policji w Będzinie insp. Arkadiusz Więcek, który wygłosił wcześniej krótkie przemówienie. W uroczystościach, obok rodziny poległego policjanta, uczestniczyło wielu gości, przedstawicieli Sejmu RP, lokalnego samorządu terytorialnego, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz instytucji i urzędów.
Uroczystości przeniosły się następnie do kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy na będzińskiej Górze Zamkowej. Nabożeństwo w intencji śp. sierż. Grzegorza Załogi, policjantów będzińskiej jednostki zmarłych w czasie pandemii: śp.. asp.szt. Roberta Marchelaka i śp. nadkom. Marcina Pitasa oraz policji garnizonu będzińskiego celebrowane było przez Kanclerza Kurii Sosnowieckiej ks. dr. Mariusza Karasia. Modlitwą objęto również śp. asp. Michała Kędzierskiego, zastrzelonego przez bandytę na służbie w maju tego roku w Raciborzu. Obecni bądź byli policjanci będzińskiej jednostki stworzyli oprawę liturgiczną, czynnie uczestnicząc we Mszy Świętej, która odprawiana była zgodnie z ceremoniałem policyjnym z udziałem Kompanii Honorowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach pod dowództwem podinsp. Janusza Rygielskiego. Mszę zakończyła Modlitwa Policjanta i przemówienie Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominika Łączyka, który odczytał list Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka, a następnie przemówił do uczestników uroczystości.
List Komendanta Głównego Policji gen.. insp. dr. Jarosława Szymczyka
Wspomnienie o świętej pamięci sierżancie Grzegorzu Załodze
W szeregi Policji wstąpił już jako dziewiętnastolatek, początkowo pełniąc służbę kandydacką w Oddziale Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. W listopadzie 2000 roku został przyjęty do służby w Ogniwie Patrolowo Interwencyjnym Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Pełniąc służbę w będzińskim garnizonie, dał się poznać, jako policjant bardzo sumienny i zdyscyplinowany, rzetelnie i profesjonalnie wykonujący swoje obowiązki. Służba pełniona przez Grzegorza Załogę była wysoko oceniana i wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych. To właśnie jego bohaterska postawa moralna dała o sobie znać i nie pozwoliła mu pozostać obojętnym 18 lat temu. W dniu 10 sierpnia 2003 roku sierżant Grzegorz Załoga, pełniąc służbę patrolową na terenie miasta, podjął pościg za sprawcami najścia na mieszkanie. W trakcie tego pościgu uciekający bandyta postrzelił śmiertelnie w głowę policjanta.
Komenda Powiatowa Policji w Będzinie, bedzin.slaska.policja.gov.pl/ka1/informacje/wiadomosci/317183,Pamieci-sierz-Grzegorza-Zalogi-i-bedzinskich-policjantow-zmarlych-w-czasie-pande.html
Ostatnie Artykuły

Najmłodsi czytelnicy dorzucili wzruszający prezent do 80-lecia biblioteki

Hiszpańskie praktyki i ważna lekcja zawodu w CKZiU w Będzinie

Włoskie klimaty w DPS Grodziec. Uczestnicy ruszyli w podróż do Italii

Muzeum Zagłębia w Będzinie rozkręca letni ruch - najpierw pilates, potem joga

Siewierskie orkiestry rozbrzmiały w Będzinie i zebrały głośne brawa

Gdy Europa dzieliła mapę na nowo, Będzin trafił do Królestwa Polskiego

W Będzinie wianki i świętojańska magia przyciągnęły tłumy nad wodę

W Będzinie rusza letni reset zawodowy. Czas na oddech i odporność

Siedem dekad KGW w Dziewkach i jubileusz pełen wdzięczności

Młodzi judocy z Będzina stanęli na podium i odebrali zasłużone wyróżnienia

30 lat NIWY w Brudzowicach. Jubileusz z tradycją i podziękowaniami

Orkiestry dęte i mażoretki znów wypełniły Będzin muzyką

Spektakl zamiast wykładu. W Będzinie młodzież mówiła o trudnych wyborach

Czeladzki tydzień bez pustych okienek. Seniorzy, sztuka i bieg w jednym planie
Przydatne dane teleadresowe
- Straż Miejska w Będzinie - kontakt, telefon dyżurny i zakres działań
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Będzinie - kontakt, numery alarmowe, informacje
- Parafia św. Barbary w Będzinie - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Muzeum Saturn w Czeladzi - bilety, godziny, wystawy i wynajem przestrzeni
- Czeladzkie Wodociągi - kontakt, awarie, BOK i cennik usług
- Filia nr 3 Biblioteki w Sarnowie - kontakt, godziny, zbiory i karta biblioteczna
