Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Kiedy warto pomyśleć o roletach bezinwazyjnych?

Żaluzje i rolety posiadają szereg bardzo istotnych zalet, które korzystnie wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Zamontowanie ich po zewnętrznej stronie okna sprawia, że wnętrze budynku chronione jest przed włamaniami, letnimi upałami, zimowymi mrozami, hałasem oraz niepożądanymi spojrzeniami przechodniów. Nie zawsze jednak możemy sobie na nie pozwolić, wówczas jednak idealnym rozwiązaniem są rolety bezinwazyjne, których montaż zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga ingerencji w stolarkę okienną oraz fasadę budynku.

Rolety bezinwazyjne – co to jest?

Rolety bezinwazyjne stanowią system zasłonowy montowany po wewnętrznej stronie okien. Ich największą zaletą jest prosty oraz bardzo szybki proces montażu, który nie wymaga wiercenia żadnych dziur w ścianach oraz ingerencji w strukturę stolarki okiennej. Ze względu na rodzaj montażu, wyróżniamy dwa główne rodzaje rolet montowanych bezinwazyjnie.

  • Montaż za pomocą uchwytów

Uchwyty nie niszczą okien w żaden sposób, nie wymagają też wiercenia i ingerencji w strukturę ramy okiennej. Uchwyty w formie małych haczyków doczepia się po prostu do listwy z wałkiem, na której umieszczony jest materiał. Nie ma żadnego ryzyka, że ulegną one jakimkolwiek uszkodzeniom, ponieważ są niezależne od procesu otwierania i zamykania okna. Z tego też względu montaż za pomocą uchwytów rekomenduje się szczególnie w przypadku okien, które często są otwierane i zamykane, ponieważ jest on pod tym względem bardziej wytrzymały od drugiego popularnego sposobu mocowania rolet bezinwazyjnych do ramy okiennej.

  • Montaż za pomocą taśmy dwustronnej

Przyklejamy taśmę na tyle kasety lub listwy, która podpiera rolkę z materiałem. Taśma jest zawsze tej samej szerokości, co roleta. Należy zawsze przed jej przyklejeniem oczyścić ramę okna z wszelkich zabrudzeń oraz kurzu – tylko to zagwarantuje odpowiednie zachowanie się kleju. Rolety bezinwazyjne mocowane za pomocą taśmy dwustronnej poleca się szczególnie w sytuacji, kiedy okna dzielone są poziomo lub nie otwierają się.

Zasłony bezinwazyjne możemy w każdej chwili zdemontować, co zajmuje tak samo mało czasu, co ich zamontowanie. W przypadku taśmy, pozostałości kleju widocznego na ramie okiennej po ściągnięciu zasłon, wystarczy wyczyścić za pomocą środków czystości.

Warto decydować się na rolety bezinwazyjne czy inwazyjne?

Rolety bezinwazyjne to doskonałe rozwiązanie z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, ich montaż oraz demontaż nie powodują żadnych zmian w strukturze stolarki okiennej oraz nie wymagają wiercenia dziur. Są również bardzo proste w obsłudze, a ich założenie i ściągnięcie trwa zaledwie kilka minut. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które często poddawane są różnym aranżacjom, remontom, przemeblowaniom i zmianie bartw zdobioących wystrój wnętrz. Z tego też tytułu lepiej od innych zasłon sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia.

Rolety inwazyjne natomiast zdecydowanie lepiej sprawdzają się po zewnętrznej stronie okna. Posiadają szereg licznych zalet, choć przegrywają z zasłonami montowanymi w sposób bezinwazyjny pod względem czasu potrzebnego na ich zamontowanie oraz zdemontowanie. Co oferują? Sporo. Ochrona przed włamaniami, redukcja poziomu hałasu, troska o prywatność, ochrona przed upałem w letnie dni i zatrzymywanie ciepła w budynku podczas zimy to bardzo atrakcyjne korzyści.

Co zatem wygrywa? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rolety bezinwazyjne lepiej sprawdzą się w przypadku częstych remontów oraz zmian wystroju wnętrz, kiedy to trzeba je ściągać i zakładać na nowo, natomiast rolety zewnętrzne stanowią atrakyjną propozycję dla budynków, w których wizja jakichkolwiek zmian jest bardzo odległa.