Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

O czujnikach temperatury

Do podstawowych zadań, które wykonują systemy elektroniczne należy pomiar temperatury. Jest on dokonywany zarówno w zaawansowanych systemach, które kierują wieloma procesami, jak i w prostych, mało skomplikowanych układach. Czujniki temperatury powinny być dobrane do potrzeb danej aplikacji. Okazuje się jednak, że dobranie odpowiedniego czujnika tylko z pozoru jest prostą sprawą. Wybór będzie łatwiejszy, jeśli pozna się podstawowe typy czujników i możliwości ich wykorzystania.

 

Podstawowe typy czujników temperatury

Wśród czujników temperatury można wyróżnić między innymi sensory zintegrowane nazywane także scalonymi. Ten typ czujników produkowany jest z reguły na krzemowym półprzewodniku. Zakres temperaturowy tych czujników nie jest zbyt duży, mieści się najczęściej w przedziale od minus 50 do plus 150 stopni Celsjusza. Czujniki zintegrowane wykorzystywane są do pomiaru temperatury, która panuje w środku urządzeń elektronicznych. Chronią one urządzenia przed przegrzaniem, a w konsekwencji przed uszkodzeniem. Czujniki zintegrowane dokonują stosunkowo precyzyjnych pomiarów temperatury. Wyróżniają się także małymi rozmiarami, niską ceną i prostą obsługą. Innym rodzajem czujników temperatury są czujniki zdalne. Dokonują one pomiaru temperatury zdalnie czyli na odległość. Ten typ czujników występuje również pod nazwą przetworniki temperatury. Mają one zdecydowanie większy zakres pomiaru temperatury niż czujniki zintegrowane. Niektóre modele mierzą temperaturę od minus 270 stopni do aż plus 1800 stopni Celsjusza. Ten rodzaj czujników wykorzystywany jest w zakładach przemysłowych, w których procesy produkcyjne odbywają się w bardzo trudnych warunkach. Ten typ czujników wykorzystywany jest między innymi w rafineriach.

 

Cyfrowe czujniki temperatury

Wśród czujników temperatury wyróżnić można również cyfrowy czujnik temperatury. Czujnik temperatury 1-wire to jeden z produktów, który dostępny jest w sklepie internetowym firmy Micros. Czujnik temperatury 1- wire typ DS18B20 do przesyłania danych o temperaturze wykorzystuje tylko jeden pin cyfrowy oraz protokół 1-wire. Zakres temperatury, który można mierzyć wykorzystując ten czujnik mieści się w przedziale od minus 55 stopni Celsjusza do plus 125 stopni. Pomiary dokonywane przez czujnik są bardzo precyzyjne.

Czujniki temperatury należą do komponentów, które są niezbędne we wnętrzu wielu urządzeń elektronicznych. W zależności od typu nadają się do pomiaru temperatur w małym lub bardzo wysokim zakresie. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu.