Rok 2024 to kolejny rok, który niesie za sobą podwyżki cen energii elektrycznej. Pomimo tego użytkownicy pomp ciepła nie powinni mieć się czego obawiać. Wręcz przeciwnie! Sprawdź, jak zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną wbrew szykowanym na 2024 rok podwyżkom cen sprzedaży prądu!
Pompa ciepła – czyli jak oszczędzić mimo podwyżek?
Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje potencjał energii kinetycznej pochodzącej z powietrza oraz energię elektryczną do wytworzenia energii cieplnej, jaka służyć ma ogrzaniu nieruchomości – domu, firmy, budynku użyteczności publicznej. O ile energia powietrza jest całkowicie darmowa, o tyle energia elektryczną musi być czerpana przez pompę ciepłą ze źródła zewnętrznego. Może nim być bądź prąd dostarczany z sieci dostawcy energii bądź prąd z instalacji fotowoltaicznej – czyli prąd całkowicie darmowy. Jeśli energia do zasilania pompy ciepła pochodzi z fotowoltaiki właściciela ma on dostęp do całkowicie darmowego ogrzewania. Czy jednak korzystając jedynie z energii dostarczanej z sieci można również zaoszczędzić na ogrzewaniu, wykorzystując do tego pompę ciepła?
Tańszy prąd dla użytkowników pomp ciepła. Jak?
Jak dobrać pompę ciepła, by zapewnić maksymalna efektywność ogrzewania i skorzystać z tańszego prądu? Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, jeśli wykorzystasz potencjał, jaki dają nowoczesne i niezawodne pompy ciepła dostępne na www.esoleo.pl. W dużej mierze chodzi tu o takie ustawienie ogrzewania, by dostosować funkcjonowanie pompy ciepła do taryf, jakie oferowane są przez dostawców energii elektrycznej lub skorzystać z możliwości, jakie dają magazyny energii – tj. uzupełniania ich prądem po preferencyjnych, niższych cenach w określonym przedziale czasowym i przechowywania jej na potrzeby ogrzewania pompą ciepła.
Dobór taryfy a niższe rachunki
Standardowe taryfy oferowane przez dostawców energii elektrycznej przewidują stałą cenę jej sprzedaży, niezależnie od tego, kiedy jest ona wykorzystywana. Możliwe jest jednak skorzystanie z innych opcji, jakie ma w swojej ofercie każdy dostawca energii – chodzi tu o taryfy dające:
- możliwość korzystania z niższych cen energii w określonych godzinach w ciągu doby,
- możliwość korzystania z niższych cen energii w nocy,
- niższe ceny energii w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy – taryfy weekendowe.
Takie działanie, przy jednoczesnym dopasowaniu harmonogramu pracy samej pompy ciepła lub, magazynu energii służącego jej zasilaniu, umożliwia znaczące zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną na ogrzewanie w porównaniu do korzystania ze stałych taryf podstawowych
Wykorzystanie taryfy dwustrefowej
Zgodnie z szacunkami, wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła w większości odbywa się w czasie obowiązywania tańszego przedziału taryfowego wszystkich oferowanych taryf dwustrefowych. Korzystając zatem z ogrzewania pompą ciepła rozsądnym jest przejście na taką właśnie taryfę. Z kolei, będąc właścicielem dodatkowo magazynu energii, możliwe jest uzyskanie dodatkowych oszczędności – przez możliwość zasilania pompy ciepła tylko i wyłącznie prądem, jaki pozyskany będzie podczas obowiązywania tańszego przedziału cenowego.
Specjalna taryfa dla właścicieli pomp ciepła
Z uwagi na ogromny, pozytywny wpływ pomp ciepła na redukcję zanieczyszczenia i obniżenie śladu węglowego, coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się propozycje stworzenia specjalnej taryfy energetycznej dla użytkowników ekologicznych pomp ciepła. W swoim założeniu miałyby one zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania dla osób, które nie mogą wykorzystać do zasilania pomp ciepła własnych instalacji fotowoltaicznych do czasu przeprowadzenia transformacji energetycznej i zmniejszenia cen energii elektrycznej dla ogółu społeczeństwa.
Czy w 2024 roku można oszczędzić więcej z wykorzystaniem pompy ciepła? Z wykorzystaniem wyżej wymienionych strategii i możliwości, będzie to łatwiejsze, niż myślisz!