OGŁOSZENIE o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy

Działając na podstawie art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.) w związku z art. 6a oraz art. 8f ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 703) oraz art. 2 ustawy z dnia 01.10.2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2052).

Starosta Będziński wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej zawiadamia, że wyznacza nowy termin do dnia 30.04.2024 r. załatwienia sprawy dot. ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we Wspólnocie Leśno – Gruntowej „ Nadzieja ” w Mierzęcicach, w trybie artykułu 6a ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 703) oraz art. 2 ustawy z dnia 01.10.2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2052).

Wyjaśniam, że po przeanalizowaniu następujących dokumentów w sprawie:
- wniosków wraz z załącznikami osób ubiegających się o stwierdzenie uprawnienia do udziału we Wspólnocie Leśno – Gruntowej „ Nadzieja ” w Mierzęcicach:
- listy potencjalnych członków wspólnoty spełniających kryteria określone w art. 6a ust. 1 ww. ustawy, która stanowi załącznik nr 1 do Uchwały nr 3/2022 z dnia 18.11.2022 r. Ogólnego Zebrania Członków Wspólnoty Leśno - Gruntowej „Nadzieja” w Mierzęcicach,
- zapisów w operacie ewidencji gruntów i budynków tut. Starosta, w zakresie posiadanych gospodarstw rolnych wnioskodawców, a także osób wskazanych na liście stanowiącej załącznik nr 1 do Uchwały nr 3/2022 z dnia 18.11.2022 r., w tym również zapisów wieczysto – księgowych oraz podstaw prawnych ujawnionych wpisów właścicielskich,
ustalono, że konieczne jest uzyskanie dodatkowych wyjaśnień w zakresie osób co do których zachodzi wątpliwość zasadności ubiegania się o status uprawnionych do udziału we wspólnocie, w tym również niektórych osób wskazanych na liście stanowiących załącznik nr 1 do Uchwały nr 3/2022 z dnia 18.11.2022 r.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na uwadze przepis art. 10 Kpa, zgodnie z którym organ administracji państwowej obowiązany jest zapewnić stronie czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić jej wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań - nie jest możliwe załatwienie przedmiotowej sprawy w terminie do dnia 31.12.2023 r.
Zgodnie z art. 8f ustawy z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych decyzje, postanowienia oraz inne pisma w sprawach, o których mowa w art. 6a doręcza się poprzez ogłoszenie w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, wywieszenie w urzędzie gminy oraz starostwa na okres 14 dni. Po upływie tego okresu pismo uważa się za doręczone.

Ogłoszenie wywiesza się na okres 14 dni.

Z up. Starosty Będzińskiego
Iwona Fabiszak
Kierownik Biura Gospodarki Nieruchomościami

Pouczenie

1. Zgodnie z art. 36 Kpa:

§1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia.
§2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organ.

2. Zgodnie z art. 37 Kpa:
§1. Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (bezczynność);
2) postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).

§2. Ponaglenie zawiera uzasadnienie.

§3. Ponaglenie wnosi się:

1) do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie;

2) do organu prowadzącego postępowanie - jeżeli nie ma organu wyższego stopnia.

§4. Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Przekazując ponaglenie, organ jest obowiązany ustosunkować się do niego.

§5. Organ, o którym mowa w § 3, rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.

§6. Organ rozpatrujący ponaglenie wydaje postanowienie, w którym:
1) wskazuje, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, stwierdzając jednocześnie, czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
2) w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
a) zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli postępowanie jest niezakończone,
b) zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.

§7. Organ rozpatrujący ponaglenie może z urzędu zmienić postanowienie, o którym mowa w § 6, wyznaczając dłuższy termin zakończenia postępowania, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, wymagające dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania terminu.

§8. W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 2, przepisów § 4, 6 i 7 nie stosuje się. W przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości organ prowadzący postępowanie niezwłocznie załatwia sprawę oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.