Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Baw się bezpiecznie – używaj alkomatu

Zabawa jest bezpieczna wyłącznie wtedy jeżeli podchodzimy do tego z głową. Nie zależnie czy jesteśmy na kawalerskim, na weselu, na domówce czy na plaży. W każdym momencie może zdarzyć się coś nieprzewidzianego w szczególności gdy jesteśmy po kieliszku. Dlatego najlepiej nosić zawsze przy sobie alkomat, którym możemy sprawnie i szybko zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu możemy zakazać jazdy pod wpływem naszym znajomym i w konsekwencji uratować komuś życie.

W jakim przypadku kalibrować alkomat?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, według ekspertów kalibracja alkomatu powinna być przeprowadzana systematycznie co kilka miesięcy w zależność jak często używane jest przez nas to urządzenie. W przypadku kiedy używamy go sporadycznie możemy spokojnie kalibrować swój alkomat raz w roku, jeżeli z kolei zdarza się nam używać go częściej to w takim przypadku najlepiej jest odwiedzać serwisantów przynajmniej raz na 3 miesiące. Często jednak stosujemy metodę na wyczucie, to znaczy udajemy się do specjalisty w sprawie kalibracji w momencie gdy wydaje się nam że wynik wskazany przez to urządzenie nie jest właściwy. Niestety zazwyczaj jest to zbyt późno bo przecież alkomat rozkalibrowaniu nie ulega z dnia na dzień lecz jest to zależne od częstotliwości jego stosowania. A więc jeżeli chcemy być bezpieczni i otrzymywać prawdziwe wartości najlepiej jest pamiętać o okresowej kalibracji.

Czy w Polsce można jeździć po alkoholu?

Nie każdy kraj w Europie posiada tolerancję dla kierowców po użyciu alkoholu. Na nasze szczęście bądź też nie szczęście w Polsce maksymalna wartość tolerowana przez policję to 0,2 promila. Dlatego więc wielu kierowców decyduje się na prywatny zakup alkomatów, które pozwalają kontrolować tę wartość, która jest bardzo łatwa do przekroczenia. Niestety nie każdy użytkownik alkomatu jest świadomy że urządzenie to może się rozregulować pod wpływem używania bądź czynników zewnętrznych. To znaczy że chcąc utrzymać alkomat w jak najlepszym stanie musimy pamiętać aby nie narażać go na ujemne oraz bardzo wysokie temperatury. Reasumując najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, po drugie kiedy nie dawno piliśmy alkohol nie warto od razu dokonywać pomiaru. W przypadku kiedy się nam spieszy minimalny czas jaki powinniśmy odczekać to 30 minut. Wcześniejsze użycie alkomatu może spowodować jego uszkodzenie.