Zdrowe odżywianie w erze pandemii - na co warto zwrócić uwagę?

Dieta zgodna z naszym trybem życia, przepełniona wartościowymi produktami to coś, co powinno być zasadą obowiązująca zawsze, a nie tylko w czasach pandemii. Utrudniony dostęp do siłowni czy obiektów sportowych warto choćby w części spróbować zbilansować zdrowym trybem życia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? 

Regularność w spożywaniu posiłków

Należy pamiętać, że regularne pory posiłków stanowią kluczowy element zdrowej, zbilansowanej diety. Nie tylko w dobie pandemii. Nasz organizm lubi rutynę, lubi wiedzieć kiedy nastąpi podaż składników odżywczych, a pomiędzy nimi ma czas na regenerację. Zabiegany tryb życia nie ułatwia wdrożenia planu żywieniowego, ale już dwa-trzy tygodnie wystarczą, by regularne jedzenie stało się nawykiem.

Zbilansowana dieta

Skoro nasze ciało domaga się równych odstępów pomiędzy posiłkami, to należy zadbać też o optymalną podaż węglowodanów, białek i tłuszczy oraz witamin. Osoby, które nie do końca rozumieją istotność spożywania optymalnych ilości makroskładników lub te, które nie czuja się na siłach, by stworzyć plan żywieniowy dla siebie, powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka, który uwzględni wszystkie niezbędne kwestie. Praktyczne rady o zdrowym stylu życia można odnaleźć też na stronie go-diet.pl.

Dbanie o odporność

Zarówno makro, jak i mikroskładniki przyjmowane w przemyślany sposób odpowiadają za zdolność organizmu do ochrony przed wirusami i bakteriami. Dostarczanie właściwych substancji oraz brak konieczności ciągłej walki z likwidacją nadprogramowych kalorii buduje swego rodzaju zbroję, która chroni przed wirusami. Kluczowa jest zdolność organizmu do zwalczenia infekcji i możliwość szybszej regeneracji po przebytej chorobie.

Co jeść, by żyć zdrowo?

Jakie produkty wybierać? Przede wszystkim takie, które mają niewiele kalorii, tłuszczy nienasyconych i cukru. Dobrze byłoby, gdyby były to posiłki zapewniające optymalną dawkę energii oraz wspierające funkcjonowanie układu pokarmowego, co przekłada się na dobre samopoczucie. Wybierać należy nabiał chudy i średniotłusty bez dodatku cukru, a także produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, ryby i orzechy.

Przekąski niemile widziane

Odczuwanie ssania w żołądku lub tzw. burczenia w brzuchu, które występuje pomiędzy posiłkami, warto zwalczać poprzez zwiększenie ilości wypijanej wody. Niewskazane jest sięganie po przekąski, słodycze i inne produkty, które chwilowo zwiększają energię. Nie zapewnią nam istotnych składników i nie wpływają w pozytywny sposób na funkcje obronne organizmu.

 Logistyka zakupów

Okazję do kupowania niezdrowych produktów pokarmowych stanowią częste wizyty w sklepie. Choć bardziej ekonomiczne jest kupowanie częstsze, aniżeli wracanie ze sklepu z pełnymi torbami raz w tygodniu, o tyle w dobie pandemii na to spore uzasadnienie. Aby uniknąć pułapki, jaką jest kupowanie niepotrzebnych przekąsek, nabywanie żywności ''na zapas'' warto do sklepu wchodzić ze szczegółową listą zakupów i sięgać jedynie po wskazane na niej pozycje.

Aktywność fizyczna

Dieta dla sportowców, zwłaszcza ta, która opiera się na szybkiej redukcji, nie przez przypadek jest tak restrykcyjna. Wszystkie spożywane posiłki służą podniesieniu wydajności podczas treningu, a każda niespalona na treningu kilokaloria może zaburzyć cały plan. 

Nic więc dziwnego, że brak ruchu podczas pandemii sprzyja tyciu. Dlatego też, oprócz stosowania się do powyższych wskazówek, należy zadbać o aktywność fizyczną. Już 30-minutowy spacer może przynieść naszemu organizmowi bardzo dużo pożytku.