Czy digital marketing można prowadzić samodzielnie?

Reklama z wykorzystaniem marketingu cyfrowego, czyli digital marketingu jest obecnie bardzo popularna. Czy w tym przypadku konieczne jest korzystanie z usług agencji marketingowych? A może działania można prowadzić we własnym zakresie?

Czym dokładnie jest digital marketing?

Nie każdy przedsiębiorca wie, czym dokładnie jest digital marketing, czyli inaczej marketing cyfrowy. Tego typu reklama odnosi się do wszystkich mediów cyfrowych, a mianowicie wykorzystuje internet, sieci GSM – telefonię komórkową, a także Smart TV, czyli inteligentne telewizory.

Za pośrednictwem digital marketingu firma może dotrzeć do wielu potencjalnych klientów, aby przedstawić im swoją ofertę i zachęcić do dokonania zakupu produktu albo skorzystania z usługi.

Marketing cyfrowy wykorzystuje różne metody promocji, do których zaliczane są między innymi SEO – optymalizacja oraz pozycjonowanie witryn internetowych, content marketing, e-mail marketing, social media marketing. Również do tej kategorii zaliczane są reklamy mobilne – wyświetlane na telefonach komórkowych, na przykład w aplikacjach mobilnych, przesyłanie SMS-ów i MMS-ów. Jak widać, jest to bardzo pojemna kategoria, wśród której każdy przedsiębiorca może wybrać odpowiednie dla niego metody.

Marketing cyfrowy – czy można prowadzić go samodzielnie?

Zasadniczo digital marketing nie wymaga posiadania złożonej wiedzy dotyczącej reklamy. Wiele metod wykorzystywanych w ramach marketingu cyfrowego jest dostępnych bezpośrednio dla przedsiębiorców, co powoduje, że promocję mogą oni prowadzić we własnym zakresie.

Łatwym wejściem charakteryzują się między innymi social media marketing, czyli prezentowanie reklamy w mediach społecznościowych, na przykład na Facebooku czy Instagramie. Taka reklama również nie jest związana z wydatkami – publikacja wpisów jest darmowa.

Inną metodą na prowadzenie reklamy digital marketingowej we własnym zakresie jest e-mail marketing, czyli promocja przez wysyłanie wiadomości e-mailowych do klientów. Najlepsze wyniki można uzyskać wtedy, gdy będzie ona prowadzona w formie newslettera, czyli wiadomości będą przesyłane do osób, które wpisały się na listę subskrypcyjną.

Podsumowując, digital marketing to reklama, która nie wymaga od przedsiębiorcy korzystania z pomocy agencji reklamowych. Aby jednak uzyskać optymalny wynik, warto rozważyć taką współpracę, ponieważ specjaliści z agencji mogą optymalnie zaplanować kampanię i poprowadzić ją tak, aby przyniosła najlepsze efekty – wysoką skuteczność bez ponoszenia wysokich wydatków.