Wyjątkowa świąteczna dekoracja pojawiła się na wzgórzu zamkowym i jak co roku zachwyca całe rodziny. Od 12 do 23 kwietnia zwierzęta można oglądać bezpłatnie od świtu, do momentu, kiedy nie pójdą spać.

W zagajniku będzie można odwiedzić: gęsi, kury, indyki, króliki, owcę racką, owcę św. Jakuba, kozy miniaturki, kozę angorską oraz kucyka o imieniu Milion.

Ilustracja przedstawiająca wielkanocne zwierzęta

 

Pierwszy raz w Będzinie zagościł również struś Nandu o pociesznym imieniu Piluś.

Struś Nandu (Rheiformes) - to rząd ptaków bezgrzebieniowców, zwany też strusiami amerykańskimi, a niekiedy pampasami. Ptaki te zamieszkują stepowe i zakrzewione tereny Ameryki Południowej.

Nandu mierzy 1,5-1,6 m, a jego masa ciała wynosi 35-45 kg. Charakteryzuje się on długimi, mocnymi nogami, zakończonymi trzema palcami skierowanymi do przodu, które umożliwiają szybki i wytrwały bieg. Poza tym posiadają długą szyję i stosunkowo długie uwstecznione skrzydła. Ciało pokryte jest długimi, szarymi lub szaroczarnymi piórami, które nie mają chorągiewek.

Nandu podobnie jak inne strusie odznaczają się doskonałym wzrokiem, dobrze pływają i szybko poruszają się na lądzie. Podczas biegu mogą przekraczać szybkość 40 km/godz, a długie skrzydła wykorzystują do gwałtownej zmiany kierunku. Nandu są ptakami wszystkożernymi. Odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym.

struś

Zachęcamy, aby choć na chwilę wyjść z domu i spędzić rodzinnie czas odwiedzając zagajnik.