Przegląd propozycji prezentów dla 11-latka

Wybór prezentu dla 11-latka powinien być prosty, bo przecież tu już niektóre zainteresowania są całkiem nieźle rozwinięte. Z drugiej strony – można skupiać się jednocześnie na wielu rzeczach, a wybór zabawek jest spory. Oto najkrótszy możliwy przewodnik po świecie zabawek dla 11 latków.

Tematycznie według zainteresowań

Kupując prezent dla 11 latka chłopca, trzeba mieć z tyłu głowy, że w tym wieku zwykle ma się już sprecyzowane (przynajmniej na jakiś czas) zainteresowania. Czy to będzie natura, motoryzacja, sport czy na przykład wybrane światy fantastyczne, to już inna sprawa, ale warto kierować się tematyką przy wyborze zabawek, z jakiej by one nie były kategorii. Można jednak spróbować trochę poszerzyć młodemu horyzonty – jeśli interesuje się dinozaurami, to przecież na przykład puzzle z żyjącymi dziś gadami też będą niezłe, a fani sportów motorowych łatwo łapią bakcyla kolejnictwa czy szkutnictwa.

Zabawki wspierające kreatywność

Dla 11-latków świetnie sprawdzą się zabawki kreatywne, czyli takie, w których trzeba coś tworzyć lub modyfikować. I mogą one być naprawdę bardzo różne – od tych ze ściśle określonym wynikiem (jak na przykład wspomniane już puzzle, ale też modele), przez te, które można rozwijać na wiele sposobów (zestawy klocków, w których można zbudować nie tylko to, co przewiduje instrukcja), aż po zabawki dające potężne możliwości działania bez narzuconego planu (choćby kolejki, których trasy przecież kształtuje się niemal dowolnie).

Zabawki rozwijające logiczne myślenie

Granica między logiką a kreatywnością nie zawsze jest płynna, ale można przyjąć, że przebiega gdzieś po linii fizycznego produktu zabawy. Zabawki logiczne to na przykład gry karciane – na koniec zabawy niekoniecznie powstaje konkretny produkt, zabawą jest sama gra, odpowiadanie na pytania, czy rozwiązywanie zagadek. Takich gier karcianych czy nawet w pewnym stopniu fabularnych jest cała masa. Można do tej kategorii zaliczyć jednak również niektóre klocki czy gry konstrukcyjne, które przecież nie zawsze mają jednoznaczne instrukcje.

Zabawki rozrywkowe

To kategoria, w której zabawa może być celem samym w sobie. Trudno jednak powiedzieć, czy na przykład regionalna edycja Monopoly by się tu zaliczała. Ostatecznie trzeba przecież myśleć logicznie, żeby mieć szansę na dobrą zabawę, ale dla wielu dzieciaków (i dorosłych też) najważniejsza będzie w takim przypadku zabawa. Na pewno za to można by w tej grupie wymienić gry planszowe czy chociażby klasycznego Twistera.

To nie tak, że zabawki zaliczają się tylko do jednej grupy i zawsze wiadomo której. Dobrze jest jednak przy zakupie pomyśleć nad tym, czy celem jest tylko zabawa, czy jeszcze mimochodem wspieranie rozwoju 11-latka.