Czy automatyzacja i robotyzacja produkcji to najlepsze rozwiązanie w ówczesnych warunkach gospodarczych?

Obecnie są dość trudne czasy na rozpoczęcie własnej działalności, a funkcjonujące już przedsiębiorstwa produkcyjne poszukują coraz to nowych rozwiązań obniżających koszty. Z tego względu wiele zakładów z różnych gałęzi przemysłu rozważa zmianę ówczesnych procesów produkcyjnych na rzecz zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Czy to jest najbardziej optymalne rozwiązanie w tej sytuacji?

Automatyka, automatyzacja, robotyka, robotyzacja - wyjaśnienie pojęć

Na pierwszy rzut oka wszystkie te terminy mogą wydawać się takie same, lecz ich znaczenie nieco się różni. Najprościej rzec ujmując, automatyka to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się sterowaniem procesów, głównie z zakresu automatyki przemysłowej. Automatyzacja natomiast to zastępowanie pracy ludzkiej poprzez maszyny, które odpowiednio zaprogramowane są w stanie wykonać czynności, za które wcześniej byli odpowiedzialni pracownicy fizyczni. Z kolei robotyka to projektowanie robotów, a następnie ich produkowanie i wykorzystywanie w różnych procesach. Analogicznie, robotyzacja to zastępowanie pracy ludzkiej urządzeniami takimi jak roboty. Firma Inco System doskonale zna te pojęcia, gdyż na co dzień zajmuje się automatyzacją produkcji i produkowanie maszyn i robotów przemysłowych.

Dlaczego warto inwestować w automatyzację procesów produkcyjnych?

Jak powszechnie wiadomo, automatyzacja produkcji z pewnością osiąga o wiele lepsze wyniki i rezultaty niż produkcja ze stanowiskami przystosowanymi do pracy fizycznej. Udowadniają to liczne raporty dostępne w Internecie, gdzie zakłady produkcyjne porównują efektywność i wydajność pracy między wcześniejszą produkcją wykonywaną przez pracowników a zautomatyzowaną produkcją. Firmy produkcyjne decydują się na zmiany technologiczne i organizacyjne, gdyż widzą w tym potencjał finansowy. Co więcej, chcą zminimalizować występowanie błędów ludzkich, gdyż maszyny są w stanie wyprodukować niezliczoną ilość takich samych wyrobów, zachowując przy tym wysoką jakość oferowanych produktów. Warto także wspomnieć, iż dzięki automatyzacji produkcji i wprowadzeniu wielu zabezpieczeń wokół maszyn, bezpieczeństwo pracowników z pewnością się zwiększyło.

Automatyka przemysłowa i robotyka - perspektywa na przyszłość

Kilka poprzednich lat pokazało nam, jak szybko potrafią się zmienić warunki gospodarcze i ekonomiczne na świecie. Z tego względu był problem z dostępnością niektórych towarów, a także pojawiły się zakłócenia w łańcuchach dostaw. Dużym wyzwaniem okazały się też braki kadrowe, przez co było niewystarczająca ilość pracowników. To wszystko sprawiło, że firmy coraz bardziej skłaniają się do automatyzacji i robotyzacji produkcji. Co ciekawe, od momentu wyprodukowania robota, jego wprowadzenie i zaprogramowanie w firmie może trwać zaledwie kilkanaście dni, a efekty tego widać niemalże od razu, gdyż rezultaty te są mierzalne. Prognozuje się, iż kierunki takie jak automatyka i robotyka będą wciąż się rozwijać, więc są to obszary bardzo przyszłościowe i rentowne.