Węże strażackie – dlaczego normy muszą być spełnione nie tylko na papierze?

Węże strażackie muszą spełniać przewidziane normy – z tym chyba nikt dziś nie polemizuje, natomiast warto sobie uświadomić, z jak wielu powodów jest to istotne. Ta lista jest dłuższa, niż się wielu osobom wydaje i normy naprawdę są krytycznie ważne.

Kompatybilność

Jednym z czynników objętych normami jest kwestia kompatybilności węży. To ma kardynalne znaczenie, ponieważ w sytuacji zagrożenia nie można skupiać się na poszukiwaniu nietypowych złączy. Każdy wąż strażacki musi być zakończony przewidzianym typem złącza, a to musi być wykonane z odpowiednią precyzją, żeby łączenie kolejnych odcinków przebiegało absolutnie sprawnie i bezproblemowo.

Im mniej różnych typów złączy, tym lepiej, przy czym jest oczywiste, że pewna różnorodność jest wymagana ze względów technicznych. Ma to też wydźwięk praktyczny, bo dzięki temu, że węże muszą być kompatybilne, w przypadku uszkodzenia jednego w linii, wystarczy kupić tylko pojedynczy odcinek zamiast całego zestawu węży.

Wymogi formalne

O ile wąż strażacki zwykle dobiera się tak, żeby zapewnił odpowiedni poziom bezpieczeństwa, to warto pamiętać, że jego stan i zgodność z normami będą miały też znaczenie formalne. Jeśli na przykład użyty wąż co prawda pozwoli na zgaszenie pożaru, ale nie będzie zgodny z normą, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a już na pewno należy liczyć się z większymi problemami w jego uzyskaniu.

Oczywiście jest też kwestia kar administracyjnych nakładanych w związku z brakiem odpowiedniego wyposażenia ppoż. Akurat w tym przypadku wydajność i bezpieczeństwo nie są oceniane bezpośrednio – wymagania mówią tylko o tym, jaką normę wąż powinien spełniać i jeśli ten warunek nie jest spełniony, to inne warunki nie będą miały znaczenia.

Trwałość

Normy są skonstruowane tak, aby spełniające je węże strażackie zapewniały oczekiwaną długowieczność. Nie musi to być nawet wyrażone wprost, natomiast zachowanie kryteriów normatywnych przy produkcji węża strażackiego niejako samo z siebie oznacza, że w określonych warunkach będzie on mógł być eksploatowany i przechowywany przez określony czas.

To ważne, ponieważ poza wężami wykorzystywanymi przez jednostki straży, większość tych, które są na przykład zainstalowane w szafkach hydrantowych, nigdy nie będzie użyta bojowo. Ich maksymalna trwałość jest jednak istotna, ponieważ zagrożenie może pojawić się niespodziewanie i trzeba wtedy mieć absolutną pewność, że cała instalacja zadziała tak, jak powinna. Węże spełniające normy będą istotnym elementem takiego zabezpieczenia.