Ile powinno trwać karmienie noworodka?

WHO, czyli światowa organizacja zdrowia twierdzi po niezliczonych badaniach, że karmienie piersią noworodka nie powinno być krótsze niż 6 miesiąca życia dziecka. Zapotrzebowanie noworodka na mleko indywidualne, dlatego też zaleca się, aby karmić dziecko na żądanie. Dzieci są różne, zatem karmienie będzie różnorodne. Raz dłuższe, raz krótsze. Wszystko zależy od jego potrzeb. Świeżo upieczona mama ma prawo nie wiedzieć jak często i jak długo karmić swoje dziecko, dlatego też postaramy się wyjaśnić nurtujące pytania.

Jak często karmić piersią?

Jak już wspomnieliśmy, noworodka należy karmić na żądanie, o ile karmimy piersią. Pamiętajmy, że mleko mamy zastępuje nie tylko pokarm, ale także picie, więc dziecko ma prawo domagać się piersi tak często jak tego potrzebuje. Dziecko samo decyduje, o tym ile pokarmu zje, dlatego warto mu się przyglądać podczas jedzenia, aby nauczyć się rozpoznawać sygnały gdy jest głodne, lub gdy po prostu potrzebuje naszej bliskości. Jeżeli dziecko po jedzeniu jest spokojne i zasypia nie mamy powodów do niepokoju, jednakże gdy dziecko mimo jedzenia jest drażliwe i płacące, warto zwrócić się o pomoc do położnej lub lekarza pediatry.

Jak długo powinno trwać karmienie?

Początki karmienia są bardzo krótkie, noworodki piją krótko, ale często. Potrzebna ilość dziecko zazwyczaj wysysa w ciągu 4-5 minutach karmienia. Potem ssanie staje się mniej miarowe i nieco wolniejsze niż na początku. Dlatego też w tym czasie piersi kobiety produkują mniejsza ilość mleka, jeżeli jest inaczej możemy ściągać produkowany pokarm do pojemników żywieniowych. Jak to robić? Poznaj wskazówki opisane w artykułach na stronie https://wiecejmleka.pl/.

Dobrze jest, aby noworodek opróżnił jedna pierś w trakcie karmienia, dzięki temu mamy pewność, że dziecko jest najedzone. Jeżeli zauważamy, że dziecko zasypia w trakcie jedzenia same musimy zdecydować o zakończeniu karmienia, jeżeli nie słyszymy przełykania, lub nie czujemy ssania dobrze jest odstawić dziecko, a także chwilę je ponosić, aby miało możliwość odbeknięcia powietrza, dzięki temu dziecko nie będzie ulewać nam pokarmu.

Czy poddawać coś oprócz mleka?

Według WHO mleko matki w zupełności wystarcza dziecku aż do 6 miesiąca życia i nie ma potrzeby podawania mu innych pokarmów. Zupełnie inaczej ma się to do karmienia mlekiem modyfikowanym, jednakże, zanim sami zdecydujemy o dokarmianiu czy podawania picia, warto porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą, aby być pewnym, że nasze dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecko powinno dostawać dodatkowo tylko witaminę D, odpowiedzialna za wzmacnianie odporności organizmu.