Zrób to, zanim udasz się po pożyczkę lub kredyt

Załóżmy, że postanowiliśmy ubiegać się o dodatkowe środki od banku. Zważyliśmy już wszystkie za i przeciw tej decyzji i zamierzamy udać się z wnioskiem do banku. O co warto zadbać nawet kilka miesięcy wcześniej? Należy zwrócić uwagę szczególnie na jedną kwestię! Podpowiadamy, jak sprawdzić swoje długi w Internecie.

Jak przygotować się do wzięcia pożyczki lub kredytu

Zanim udamy się z wnioskiem o pożyczkę lub kredyt do banku, dobrze przygotujmy się do tego kroku. Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie, czy faktycznie tego typu zobowiązanie jest nam potrzebne. A jeśli tak, to czy nasze miesięczne zarobki oraz wydatki pozwolą na udźwignięcie kolejnych regularnych rat, których wysokość może być zmienna w czasie. Oprócz zdolności kredytowej przeanalizujmy również własne nawyki finansowe. Być może rezygnacja w pewnych kosztownych przyzwyczajeń sprawi, że nie tylko wzmocnimy nasz domowy budżet, lecz także będziemy w stanie wygenerować oszczędności na tzw. Poduszkę finansową.

Przed złożeniem wniosku o większą pożyczkę lub kredyt, możemy zasięgnąć również porady doświadczonego doradcy finansowego. Pomoże on w oszacowaniu faktycznej zdolności kredytowej, jak również może zwrócić naszą uwagę na bardziej korzystne oferty bankowe. Pamiętajmy, że mogą się one znacznie od siebie różnić. Koszty pożyczki tej samej sumy w różnych bankach nie muszą być identyczne. Warto mieć tego świadomość.

Jak zwiększyć zdolność kredytową

W rozmowie z doradcą finansowym uzyskamy serię porad, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Najlepiej jeśli od dłuższego czasu prowadzimy monitoring domowych finansów, posiadamy oszczędności na wkład własny, rozsądnie korzystamy z zakupów ratalnych czy płatności odroczonych i na bieżąco spłacamy obecne zobowiązania.

To pewne, że w procesie analizy zdolności, bank zwróci uwagę również na nasze dochody oraz koszty życia. Znaczenie może mieć także forma zatrudnienia. Preferowana jest umowa o pracę, choć również osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne mogą liczyć na pozytywną decyzję banku. Instytucja, u której wnioskujemy o wsparcie finansowe, sprawdzi również, czy nie posiadamy długów. Nieterminowe spłaty zobowiązań mogą znacznie obniżyć szansę na przyznanie pożyczki. To informacja dla banku, że jego potencjalny klient może nie radzić sobie ze spłatami. Dlatego przed złożeniem wniosku, powinniśmy sprawdzić, czy nie ciążą na nas choćby drobne długi. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić swoje długi w Internecie

Osoby, które do tej pory nie przyglądały się uważnie swoim finansom, mogą zastanawiać się, jak sprawdzić swoje długi w Internecie. Wyjaśnijmy zatem, czym są rejestry dłużników. Są to bazy, w których gromadzone są informacje na temat statusu płatności zobowiązań. Umieszczane w nich wpisy mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Listy zadłużonych prowadzone są przez Biura Informacji Gospodarczej. Są to prywatne firmy, które nie wymieniają między sobą danych. Oznacza to, że wierzyciel może zamieścić negatywną wzmiankę na temat długu danej osoby tylko w jednym rejestrze. Może postanowić też, że zamieści wpis w każdym z rejestrów. Żeby to uczynić, wartość długu musi wynosić przynajmniej 200 zł w przypadku osoby prywatnej, a od terminu płatności musi minąć co najmniej 30 dni.

W Polsce działa obecnie 5 BIG-ów. Są to: ERIF BIG S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., KBIG S.A., KIDT BIG S.A. Wgląd do danych na swój temat ma praktycznie każda osoba. Wystarczy odwiedzić stronę takiego rejestru, założyć i zweryfikować konto, a następnie wygenerować raport na swój temat. Wybrane biura udostępniają darmową weryfikację stanu swoich zadłużeń np. raz na pół roku.

Czy dług przekreśla szansę na kredyt lub pożyczkę?

Negatywny wpis w wybranym rejestrze dłużników może zmniejszyć szansę na przyznanie pożyczki przez bank. Instytucja pożyczająca pieniądze chce mieć pewność, że jej klient nie będzie miał problemów ze spłatą zobowiązania. Jeśli więc w raporcie na swój temat dostrzeżemy negatywny wpis, warto jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem i uregulować należność. Po spłaceniu pełnej kwoty zadłużenia negatywna wzmianka musi zostać usunięta z rejestru w ciągu 14 dni. Warto też mieć na uwadze, że jeśli nasza historia generalnie jest pozytywna, to jeden wpis nie powinien odgrywać znaczącej roli.