Jesteśmy w trakcie długiego weekendu. Dla wielu Polaków to czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Aby okres ten upłynął bezpiecznie i pod znakiem udanego wypoczynku, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po minionej niedawno majówce, nadszedł kolejny długi weekend. Pogoda ma dopisać, więc z pewnością odbędzie się wiele imprez plenerowych. Będzie także na nich obecny alkohol. Pamiętajmy, aby bawić się w sposób kulturalny i przestrzegać ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego. Już samo nad wymiar głośne zachowywanie się lub zaśmiecanie, może skończyć się przykrymi konsekwencjami w postaci mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu. Dlatego apelujemy o rozsądek i umiar, jednocześnie życząc dobrej zabawy.
Podczas kilku wolnych od pracy dni, wiele osób wyruszy zapewne na różne wycieczki. Zanim opuścimy jednak mieszkanie, pamiętajmy o jego właściwym zabezpieczeniu. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować takie ryzyko.
Gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas, zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
- zapalenie codziennie, chociaż na kilka minut, światła w różnych pomieszczeniach i o różnych porach (możemy w tym celu wykorzystać również urządzenia elektroniczne);
- otwieranie na kilka minut okna czy drzwi balkonowych;
- wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji;
- usuwanie spod drzwi materiałów reklamowych i ulotek.
Nie ryzykuj:
- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię usłyszeć obcy;
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki”, jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica, są dobrze znane włamywaczom i sprawdzane przez nich w pierwszej kolejności;
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku;
- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, na przykład sprzętu elektronicznego, oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów - biżuterii, antyków czy cennych obrazów, co w przypadku ich kradzieży zwiększy szansę na ich odzyskanie;
- naucz swoje dzieci dyskrecji;
- powierzaj klucze od mieszkania tylko zaufanym osobom.
Zanim zaplanujemy wyjazd
Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Bezpieczeństwo w podróży
Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną trasą.
Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.
Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
W górach i nad wodą
Spędzając czas w górach lub nad wodą, korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.
Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).
Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po alkoholu, wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
Beztroska związana ze spędzaniem czasu solnego sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.
Życząc wszystkim udanego wypoczynku mamy nadzieję, że nasze interwencje nie będą w tym czasie nikomu potrzebne.