Aktualnie coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z faktoringu. Czym dokładnie cechuje się ta usługa? Jakie ma najważniejsze zalety i wady? O tym dowiesz się z przygotowanego przez nas tekstu!
Czym jest faktoring?
Popularność tej usługi wśród przedsiębiorców jest z roku na rok kalendarzowy coraz wyższa, co potwierdzają m.in. dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak na czym polega Faktoring w praktyce? Faktoring to rodzaj usługi z sektora finansowego. W całym procesie mamy dwie strony. Jedna to firma faktoringowa, a druga to dane przedsiębiorstwo. O faktoringu mówimy wtedy, kiedy firma faktoringowa decyduje się na wykupienie od przedsiębiorstwa określonych należności. Np. z tytułu sprzedaży konkretnych towarów lub świadczonych usług na rzecz Klientów indywidualnych albo biznesowych. Na skutek tego konkretne przedsiębiorstwo otrzymuje środki finansowe.
Faktoring: poznaj najważniejsze zalety
Najważniejszym plusem usługi faktoringowej jest poprawienie płynności finansowej. Załóżmy, że dana firma sprzedała ostatnio bardzo dużo asortymentu swojemu Klientowi. Wystawiła fakturę, aczkolwiek cały czas nie została ona uregulowana. Niekiedy Klienci zwracają się z prośbami o wydłużenie terminu spłaty. Inni zaś… jak gdyby nigdy nic "zapominają" o swoich zobowiązaniach finansowych (trudno jest się z nimi nawet skontaktować). Wówczas właściciel firmy może znaleźć się w sporych tarapatach. Szczególnie jeśli pieniądze z danej faktury są mu pilnie potrzebne do zakupu nowych produktów, wypłacenia pensji pracownikom itp. Dzięki faktoringowi znacząco poprawia się zaś płynność finansowa. Branże które najczęściej korzystają z faktoringu dokładnie wymienia jeden z najlepszych faktorów na rynku eFaktor, są m.in firmy z branż: budowlanej, transportowej, produkcyjnej, firmy handlowe, hurtownie, czy też kluby sportowe - zobacz sam - branże dla faktoringu. Można otrzymać pieniądze z tytułu nieuregulowanych do tej pory faktur, co pozwoli na normalne funkcjonowanie. W innym razie trzeba byłoby liczyć się z poważnymi konsekwencjami… Znane są przypadki podmiotów, które w wyniku zachwianej płynności finansowej musiały wycofać się z rynku. Aspekt pieniężny to jedno. Dodatkowo na szwank jest narażona reputacja konkretnego podmiotu. Jeśli np. szef danej firmy nie zapłaci komuś za asortyment (bo nie będzie miał pieniędzy z powodu braku opłaconych faktur), to jego wiarygodność spadnie. A to prosta droga do bankructwa. Na szczęście można tego uniknąć korzystając z faktoringu.
Włodarze firm, którzy "na już" potrzebują pieniędzy, aby normalnie działać często zastanawiają się nad kredytami. Rzeczywiście, jest to jakaś opcja. Kłopot polega jednak na tym, że wzięcie pożyczki wiąże się z bardzo dużą liczbą formalności do spełnienia. Osoba zainteresowana tym zagadnieniem musi wypełnić rozbudowany wniosek oraz czekać na jego rozpatrzenie itd. Sprawdzane są oczywiście zdolność kredytowa i zabezpieczenia pożyczki. Formalności nie brakuje, a koniec końców może okazać się tak, że... Klient nie otrzyma kredytu. Jak są zaś zabezpieczane transakcje w przypadku faktoringu? Oczywiście, to zależy od polityki danej firmy faktoringowej. Zazwyczaj jednak wystarczy tutaj cesja wierzytelności oraz weksel. Ogólnie formalności są zredukowane do minimum.
Na rynku jest spora konkurencja. Z roku na rok pojawia się coraz więcej firm, które działają w branży faktoringowej. Dzięki temu można liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki kooperacji. Dodatkowo na szybkie uzyskanie finansowania, które przyda się do poprawy płynności. Czasami wystarczy tylko wypełnić nieskomplikowany wniosek online i poczekać na jego rozpatrzenie. Niekiedy można otrzymać finansowanie nawet jeszcze tego samego dnia.
Warto dodać, że faktoring to swego rodzaju „straszak” na nie do końca terminowych kontrahentów. Jeśli dowiedzą się, że dany podmiot współpracuje z firmą faktoringową, to są bardziej skłonni do regulowania swoich zobowiązań we właściwym czasie. Obecnie faktoring to usługa uniwersalna. Można zdecydować się na opcje podstawowe, ale także na pakiety dodatkowe. W ich skład wchodzą natomiast usługi związane m.in. z zarządzaniem należnościami przedsiębiorstwa. W razie czego podejmowane są np. działania, które mają na celu odzyskanie konkretnej należności.
Faktoring to usługa, dzięki której można w 100% skupić się na prowadzonej działalności. Nie trzeba bowiem martwić się niezapłaconymi fakturami itd. Ryzyko w tym przypadku biorą na siebie firmy faktoringowe. Ma to zatem spore znaczenie w aspekcie psychologicznym.
Czy faktoring ma jakieś wady?
Niektóre podmioty zainteresowane faktoringiem narzekają na warunki finansowe. Fakt, czasami koszt skorzystania z tej usługi jest spory. Dobra informacja jest taka, że na rynku panuje coraz większa rywalizacja. I nie zapowiada się na zmianę tego trendu. A im większy wybór, tym szansa na bardziej korzystne warunki finansowe. Niektórzy obawiają się także poinformowania swoich stałych kontrahentów o tym, że chcą kooperować z firmami faktoringowymi. Prawda jest jednak taka, że jeśli ktoś ma zamiar uczciwie, terminowo regulować swoje zobowiązania, to taka roszada nie będzie dla niego stanowiła żadnego problemu.
Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy, można jasno stwierdzić, że popularność faktoringu nie jest przypadkowa. Szefowie firm dostrzegają bowiem, że to bardzo dobra opcja, by poprawić płynność finansową, co jest przecież niezbędne do normalnego funkcjonowania.