Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Będzin

Już za kilka tygodni pacjenci korzystający ze świadczeń rehabilitacyjnych Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej dostaną do dyspozycji całkowicie nową placówkę rehabilitacyjną. Funkcjonujący dotychczas w Czeladzi zakład przeniesie się do kompleksowo zmodernizowanych pomieszczeń szpitala przy ul. Małachowskiego w Będzinie. Dziś po raz pierwszy zaprezentowano nowe wnętrza po remoncie.

Wstęgę z Dyrektor Aldoną Sylwą przecinają Starosta Będziński Sebastian Szaleniec i Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk

- Już wkrótce w naszej powiatowej lecznicy Zakład Fizjoterapii i Rehabilitacji działać będzie w nowej odsłonie. To kolejny krok, by oferta Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej była coraz bardziej atrakcyjna, wszechstronna i dostosowana do wymogów dzisiejszego rynku usług medycznych. Posiadamy świetną, wyspecjalizowaną kadrę, którą doceniają pacjenci nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i spoza jego granic. Po przeprowadzonej modernizacji i doposażeniu w nowoczesny sprzęt, wysokie kwalifikacje personelu medycznego będą szły w parze z wysokiej klasy nowoczesnymi urządzeniami, które otwierają kolejne możliwości efektywnego leczenia i niesienia pomocy chorym – mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Będzińskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Jan Powałka, Wicestarosta Dariusz Waluszczyk, Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel i Marek Rajca, Sekretarz Powiatu Agata Fazan oraz radni powiatowi: Ewa Bierońska, Jan Mucha, Bożena Łapaj i Marian Kozieł. Obecny był także Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk. Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego reprezentowała Wiceprezydent Anna Drzewiecka. Zaproszenie Starosty i Dyrektor Szpitala przyjęli także: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś oraz Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski.

W przestronnych i przyjaznych pacjentowi gabinetach zainstalowano całkowicie nowy sprzęt pozwalający na wykonywanie szerokiego wachlarza zabiegów z zakresu fizjoterapii. O dostęp do usług na najwyższym poziomie zadba kadra wykwalifikowanych specjalistów.

- Zmiana lokalizacji i poprawa standardu usług realizowanych przez zakład rehabilitacji jest odpowiedzią na zwiększające się rynkowe zapotrzebowanie w zakresie fizjoterapii. W ramach środków, które posiadamy, takich jak wiedza, umiejętności oraz nowoczesny sprzęt, będziemy mogli jeszcze efektywniej pomagać pacjentom w poprawie jakości ich życia poprzez usprawnienie ruchowe oraz eliminację bólu związanego ze schorzeniami narządu ruchu – mówi Aldona Sylwa, Dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a terapeuci są specjalistami w kwestii programowania procesu rehabilitacji – rodzaju i liczby zabiegów, ich przebiegu i doboru ćwiczeń oraz przebiegu całego procesu terapeutycznego, który ustalany jest po rozmowach i badaniu pacjenta przez fizjoterapeutę.

Zakład został wyposażony w sprzęt rehabilitacyjny oraz sprzęt do fizykoterapii najnowszej generacji t.j. falę uderzeniową laser wysokoenergetyczny, urządzenie do mechanicznego drenażu limfatycznego, wirówki do kąpieli wirowych, krioterapię miejscową. Kadra posiada dodatkowe uprawnienia z zakresu ortopedii i traumatologii, neurologii, NDT Bobath, Metody Vojty, Terapii Manualnej, Metody McKenzie, technik masażu.

Szerszy jest także zakres oferowanych usług. Zadbano o to, by w komfortowych warunkach zapewnić możliwość rehabilitacji osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym pacjentom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom.

- Wiele uwagi poświęciliśmy dzieciom potrzebującym terapii integracji sensorycznej (SI) oraz rehabilitacji sportowej. Stworzyliśmy salę ćwiczeń specjalnie dla małych pacjentów o przyjaznym środowisku użytkowania, która została wyposażona w szereg profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń, stymulujących motorykę oraz zapewniających komfort podczas terapii - wymienia Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji dr Dariusz Jorg.

Osoby, których stan nie pozwala na dojazdy na rehabilitację, będą mogły skorzystać z wizyt domowych. Zakład jest zaopatrzony w niezbędny sprzęt do profesjonalnego wykonywania zabiegów w trakcie tego rodzaju wizyt: przenośne łóżka rehabilitacyjne, urządzenia do wykonywania terapii ultradźwiękami, laseroterapii oraz elektroterapii.

Całość kosztowała ok. miliona i została zrealizowana we współpracy z inwestorem zewnętrznym.

Galeria zdjęć z otwarcia Zakładu Fizjoterapii i Rehabilitacji:

 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii002
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii002c
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii003
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii004
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii005
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii006
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii007
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii008
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii009
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii010
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii011
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii012
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii013
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii014
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii015
 • 2021_07_09_Otwarcie_Zakladu_Fizjoterapii016