Deweloper - zawód dla każdego?

Od kilku lat rynek nieruchomości w Polsce prężnie się rozwija. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania lub domu, nie brakuje też osób, które decydują się na zainwestowanie oszczędności w nieruchomości i potem oferowaniu ich na rynku najmu krótko lub długoterminowego. Szybki rozwój rynku budowlanego oraz popularność ich zakupu sprawia, że wiele osób chce zacząć pracować w nieruchomościach. Praca ta bowiem utożsamiana jest z szybkimi i dużymi zarobkami. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy zawód dewelopera jest dla każdego?
Zawód deweloper skąd ta popularność?
Deweloper to przedsiębiorca zajmujący się realizacją inwestycji budowlanych. Jego praca obejmuje nabycie gruntu, stworzenie projektu nieruchomości we współpracy z architektami, uzyskanie pozwoleń, pozyskanie kapitału, wybudowanie nieruchomości oraz sprzedaż poszczególnych lokali lub całej inwestycji. Wszystkich tych zadań nie wykonuje osobiście, ale przy pomocy specjalistów: ekip budowlanych, prawników, sprzedawców, marketingowców. Nie ma jednak co ukrywać, że zawód ten nie jest łatwy. Jak podkreślają deweloperzy, wymaga on rozległej wiedzy, znajomości przepisów prawa, a także umiejętności interpersonalnych takich jak dobra organizacja, wysoka odporność na stres, inspirowanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji z ludźmi, elastyczności, skuteczności w osiąganiu celów.
Ile zarabia deweloper?
Zawód dewelopera postrzegany jest jako ten niezwykle dochodowy. To właśnie wysokie zyski przyciągają do tej profesji młodych ludzi. Trzeba to jednak zaznaczyć, że pensja dewelopera nie jest stała i trudno ją jednoznacznie wskazać. Często za pensje dewelopera uznaje się tzw. marżę deweloperską.
Czym jest marża deweloperska?
Marża deweloperska to procent, który pobierany jest przez inwestora od sprzedaży lokalu. Wchodzi ona w cenę mieszkania czy domu. Tzw. marża deweloperska zależy od koniunktury na rynku, profilu działalności, miejsca jej prowadzenia. Nie ma co ukrywać, że deweloperzy w Będzinie zarobią mniej, niż ci warszawscy. Raporty wskazują jednak, że większość deweloperów Polsce zarabia na jednym mieszkaniu od kilkunastu do dwudziestu trzydziestu procent. Najwyższą marże mają inwestycje z sektora premium.
Warto również pamiętać, że marża deweloperska nie jest jego dochodem. Od niej odliczyć musi koszty zmienne (wykup ziemi, zatrudnienie ekipy budowlanej, projekt, podatek, materiały, koszty pozyskania pozwoleń) i koszty stałe (wynagrodzenie pracowników, marketing, wynajem powierzchni biurowych, koszty pojazdów służbowych). Po odjęciu tych kosztów w kieszeni dewelopera zostaje od 8 do 15% ceny mieszkania. Z punktu widzenia kupującego jest to kwota bardzo duża, trzeba jednak pamiętać, że praca dewelopera wiąże się z dużym ryzykiem handlowym i koniecznością wielomilionowego wkładu własnego.
Jak zostać deweloperem mieszkaniowym?
Rozpoczęcie kariery dewelopera mieszkaniowego nie jest łatwe. Aby wejść na rynek, potrzebne są duże środki finansowe, które pozwolą zrealizować całą inwestycję. Jeśli nie posiada się gotówki, konieczne jest wystąpienie o kredyt. Banki jednak niechętnie udzielają go młodym deweloperom bez zabezpieczenia i historii gospodarczej. To, dlatego większość początkujących inwestorów mieszkaniowych zazwyczaj wchodzi w spółki z bardziej znanymi deweloperami. Spółka pozwala podzielić się kosztami inwestycji, a także odpowiedzialnością. Są one też sposobem na zgromadzenie kapitału, który pozwoli po pewnym czasie działać całkowicie samodzielnie.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski