Szparagi – królewskie warzywa niedoceniane w Polsce

Szparagi to królewskie warzywa, które niestety nie są zbyt popularne w Polsce. Mają one doskonałe wartości odżywcze. Są niezwykle delikatne w smaku. Warzywa te świetnie sprawdzają się na wiosenne oraz letnie posiłki. Po ciężkostrawnych potrawach spożywanych w okresie zimowym to miła odmiana. Ich przyrządzenie nie zajmuje dużo czasu. Dodatki do szparagów są równie lekkostrawne. Co powinniśmy wiedzieć o szparagach? Sprawdźmy!

Kiedy zaczyna się sezon na szparagi

Pierwsze szparagi pojawiają się w sklepach już z końcem kwietnia – mniej więcej w tym samym czasie, co truskawki. Warto więc skorzystać z przepisów na dania, w których połączymy szparagi z truskawkami. Sałatka z białych szparagów z truskawkami to danie, które zachwyci każdego. Nie wzgardzą nią nawet dzieci, które w ostatnim czasie mają bardzo delikatne podniebienie. Świeże szparagi mogą gościć na naszych stołach przez około trzy miesiące. W połowie lipca kończy się bowiem sezon na szparagi.

Kiedy szparagi są świeże

Oko doświadczonego kucharza od razu rozpozna, czy szparagi są świeże. Powinny one mieć lśniącą, niezaparowaną skórkę oraz kształtną, w miarę twardą główkę. Jeśli pokrywa je oślizgły osad, a główka ma lekko brązowy kolor lub pokryta jest mazią, szparagi nie są już pierwszej świeżości. Nieświeże zielone szparagi są dosłownie zwiędłe. Świeże szparagi powinny być sprężyste. Wystarczy wziąć je do dłoni i lekko nagiąć. Nie powinny one wyginać się jak guma. Świeży szparag złamie się. Inny test, który pomoże nam sprawić, czy szparagi są świeże, to pocieranie dwóch szparag o siebie. Możemy to zrobić również z całą wiązką. Jeśli szparagi ocierając się o siebie wydają charakterystyczny, trzeszczący dźwięk, oznacza to, że niedawno były one jeszcze na polu.

Jak gotować szparagi

Szparagi najlepiej gotować w specjalnym naczyniu. Garnek do gotowania szparag jest wysoki oraz wąski. Wewnątrz ma on sito, które możemy wyciągnąć po ugotowaniu szparagów. Szparagi gotujemy na wrzącej, osolonej i lekko posłodzonej wodzie. Główki szparagów powinny znajdować się nad powierzchnią wody. Są one bowiem bardzo delikatne. Zielone szparagi gotujemy około czterech minut. Białe szparagi potrzebują dwa razy więcej czasu, aby były one odpowiednio miękkie. Po ugotowaniu należy szparagi odcedzić. Wyciągamy je w naczynia wraz z sitem. Podajemy je bezpośrednio po ugotowaniu.

Z czym podawać szparagi

Szparagi są bardzo delikatne w smaku. Nie powinniśmy łączyć ich z tłustym, ciemnym mięsem, czy też z ciężkimi sosami. Idealnie nadają się do nich świeże ryby, chuda szynka lub gotowany schab. Doskonałym dodatkiem są młode ziemniaki z koperkiem. Pojawiają się one mniej więcej w tym samym czasie, co szparagi. Królewskie warzywa możemy polać masełkiem lub delikatnym sosem. Świetnie sprawdzi się tu sos beszamelowy lub sos holenderski. Ze szparagów możemy przyrządzić również przepyszne sałatki. Możemy je łączyć ze składnikami tj.:

  • owoce – truskawki, mango, ananas;
  • mięso – gotowana szynka lub schab, szynka parmeńska;
  • ryby – łosoś wędzony lub gotowany, dorsz, pstrąg.

Sałatkę ze szparagami możemy doprawić sokiem z cytryny lub pomarańczy oraz oliwą z oliwek. To powinno być pożywne oraz lekkie danie.

Nasi sąsiedzi co roku z utęsknieniem czekają na pierwsze szparagi. Klimat w Polsce sprzyja uprawie szparag. Najwyższy czas, aby to królewskie warzywo zagościło również na polskich stołach.

Więcej przepisów znajdziesz na stronie Bracia Budnik - zobacz więcej ciekawych i smacznych przepisów.