ZUS rusza z wypłatą renty wdowiej i wysyłką decyzji od 1 lipca 2025

Od 1 lipca mieszkańcy Śląska mogą liczyć na wypłatę renty wdowiej. ZUS już przygotowuje się do realizacji świadczeń, a liczba złożonych wniosków bije rekordy – szczególnie w naszym regionie! Sprawdź, kto i na jakich zasadach może otrzymać wsparcie oraz jakie formalności czekają na zainteresowanych.
- Śląski ZUS gotowy do obsługi rent wdowich. Najwięcej wniosków z naszego województwa
- Jak skorzystać z renty wdowiej w regionie i jakie warunki trzeba spełnić
Śląski ZUS gotowy do obsługi rent wdowich. Najwięcej wniosków z naszego województwa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca 2025 roku rozpoczyna wypłatę rent wdowich dla uprawnionych osób. To ważna wiadomość dla wielu mieszkańców województwa śląskiego, które przoduje pod względem liczby złożonych wniosków o to świadczenie. Do końca czerwca br. do oddziałów ZUS w regionie wpłynęło blisko 123 tysiące podań, co stanowi największy udział spośród wszystkich województw w Polsce.
W praktyce renta wdowia to specjalne połączenie świadczeń – np. własnego świadczenia osoby uprawnionej z częściowym świadczeniem po zmarłym małżonku. Część beneficjentów otrzyma pieniądze zarówno z ZUS, jak i innych instytucji emerytalno-rentowych, takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Wojskowe Biuro Emerytalne. W takich przypadkach decyzję dotyczącą mniejszej części świadczenia wyda organ odpowiedzialny za jej wypłatę, a druga instytucja potwierdzi kontynuację dotychczasowego świadczenia.
Jak skorzystać z renty wdowiej w regionie i jakie warunki trzeba spełnić
Osoby zainteresowane uzyskaniem renty wdowiej powinny pamiętać o kilku istotnych kryteriach. Przede wszystkim kobiety muszą mieć ukończone co najmniej 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Ważne jest także, aby do dnia śmierci małżonka pozostawać w związku małżeńskim oraz nie zawierać nowego małżeństwa po jego śmierci.
Dodatkowo prawo do renty rodzinnej można nabyć dopiero po osiągnięciu wieku 55 lat przez kobietę lub 60 lat przez mężczyznę. Jeśli wniosek zostanie złożony do końca lipca 2025 roku i rozpatrzony pozytywnie, świadczenie będzie wypłacane również za ten miesiąc. Późniejsze podania skutkują wypłatą od miesiąca wpływu dokumentu do ZUS.
Warto podkreślić, że jeśli osoba ubiegająca się o rentę nie spełni któregokolwiek z wymienionych warunków lub suma świadczeń przekroczy określony limit (trzykrotność najniższej emerytury), Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję odmowną.
W przypadku niezgody na decyzję ZUS istnieje możliwość odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego dla miejsca zamieszkania – należy to zrobić za pośrednictwem ZUS w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji.
Dla tych, którzy chcą szybko sprawdzić swoje uprawnienia, dostępna jest interaktywna ankieta na stronie ZUS, która krok po kroku przeprowadza przez wymagane kryteria.
Opierając się na: Urząd Miejski Będzin
Autor: krystian