ZUS wypłacił ponad miliard złotych renty wdowiej Śląskie bije rekordy

Śląsk bije rekordy w wypłatach renty wdowiej – ponad 155 mln zł trafiło do mieszkańców regionu! Sprawdź, kto i jak może skorzystać z tego wsparcia oraz jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie.
- Wypłaty renty wdowiej na Śląsku osiągają najwyższy poziom w kraju
- Mieszkańcy Śląska mogą jeszcze składać wnioski o rentę wdowią do końca lipca
- Jak działa renta wdowia i co zrobić w przypadku odmowy
Wypłaty renty wdowiej na Śląsku osiągają najwyższy poziom w kraju
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontynuuje realizację wypłat renty wdowiej, a województwo śląskie wyróżnia się pod względem liczby złożonych wniosków i przekazanych środków. Do 10 lipca zasiłek ten trafił do blisko 320 tysięcy osób w całej Polsce, a suma wypłat przekroczyła 1,1 miliarda złotych brutto. W samym województwie śląskim kwota ta wyniosła imponujące 155,2 miliona złotych, co plasuje region na czele pod względem aktywności i wsparcia dla uprawnionych.
Co ciekawe, aż ponad 127 tysięcy wniosków o rentę wdowią wpłynęło właśnie do śląskich oddziałów ZUS, znacznie przewyższając inne województwa – poza mazowieckim, gdzie zanotowano około 117 tysięcy zgłoszeń. To pokazuje, jak ważne jest to świadczenie dla mieszkańców Śląska.
Mieszkańcy Śląska mogą jeszcze składać wnioski o rentę wdowią do końca lipca
Jeśli ktoś z mieszkańców regionu jeszcze nie złożył wniosku o rentę wdowią, ma na to czas do 31 lipca 2025 roku. Pozytywne rozpatrzenie dokumentów gwarantuje wypłatę świadczenia również za lipiec bieżącego roku. Wnioski złożone później będą skutkowały wypłatą od miesiąca ich wpływu do ZUS.
Renta wdowia przysługuje osobom spełniającym określone kryteria: kobiety muszą mieć ukończone co najmniej 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Ponadto konieczne jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci oraz brak zawarcia nowego związku małżeńskiego. Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku można nabyć najwcześniej po ukończeniu 55 lat przez kobietę lub 60 lat przez mężczyznę.
Jak działa renta wdowia i co zrobić w przypadku odmowy
Renta wdowia to specjalny mechanizm łączenia świadczeń – uprawniony może otrzymywać swoje własne świadczenie w pełnej wysokości oraz dodatkowo 15% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Część beneficjentów dostaje środki od dwóch różnych instytucji emerytalno-rentowych, co oznacza dwie wypłaty w różnych terminach, ale tylko jedną decyzję administracyjną dotyczącą tej części świadczenia.
Warto pamiętać, że ZUS wydaje także decyzje odmowne – obecnie jest ich około 36,8 tysiąca. Do najczęstszych powodów odrzucenia należą m.in.: przekroczenie limitu trzykrotności najniższej emerytury przez aktualnie pobierane świadczenia, nabycie prawa do renty rodzinnej zbyt wcześnie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego czy zawarcie nowego małżeństwa.
“ZUS wyda decyzję, w której odmówi ustalenia zbiegu świadczeń, jeżeli wdowa lub wdowiec nie spełnią choć jednego ze wskazanych warunków lub jeżeli wysokość przynajmniej jednego z ustalonych świadczeń będzie równa kwocie limitu, tj. trzykrotności kwoty najniższej emerytury, lub ją przekroczy. Od wydanych przez ZUS decyzji w sprawie renty wdowiej można odwołać się do sądu” – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Śląsku.
Dla osób zainteresowanych pomocą i szczegółami dotyczącymi składania wniosków warto odwiedzić lokalne oddziały ZUS lub skontaktować się telefonicznie. To szansa na stabilność finansową dla wielu mieszkańców regionu po stracie bliskiej osoby.
Na podst. UM Będzin
Autor: krystian