Spotkanie z Afryką w Filii nr 1 – Przedszkolaki odkrywają kontynent
Przedszkolaki z Będzina wyruszyły w kulturalną podróż do Afryki, dzięki cyklowi edukacyjnym w lokalnej bibliotece. Spotkanie, pełne barwnych opowieści i fascynujących faktów, przeniosło dzieci na odległy kontynent, gdzie mogły zgłębić tajemnice jego przyrody i kultury.
  1. Poznawanie życia rówieśników z Afryki na przykładzie książki "Dzieciaki świata" autorstwa Martyny Wojciechowskiej.
  2. Przybliżenie fauny afrykańskiej dzięki książkom "Na stepach i na pustyniach" oraz "Zwierzęta" z serii Ilustrowana Biblioteka Wiedzy.
  3. Odkrywanie tajemnic starożytnego Egiptu poprzez książkę "Starożytny Egipt" autorstwa Andrew Haslama i Aleksandry Parsons.
  4. Twórcze prace plastyczne przedstawiające Afrykę, wykonane przez dzieci z wykorzystaniem kolorowych papierów.

Podczas spotkania w Filii nr 1 Ksawera Grupa Motylków z Przedszkola Miejskiego nr 6 miała okazję zagłębić się w różnorodność kulturową i przyrodniczą Afryki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o życiu ich rówieśników w odległych krajach afrykańskich, co pozwoliło im zrozumieć, jak różne może być dzieciństwo w różnych częściach świata.

Zajęcia miały również na celu przybliżenie dzieciom bogactwa przyrody afrykańskiej. Przedszkolaki zafascynowane były opowieściami o dzikiej faunie kontynentu, takiej jak nosorożce, słonie, zebry czy żyrafy. Książki pełne realistycznych ilustracji pozwoliły im lepiej zrozumieć wygląd i zachowania tych zwierząt.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych elementów spotkania była lekcja na temat piramid egipskich. Dzieci dowiedziały się, jak te monumentalne budowle były konstruowane i jakie funkcje pełniły w starożytnym Egipcie. Wiedza ta została przekazana w przystępny sposób, co sprawiło, że młodzi uczestnicy byli bardzo zaangażowani.

Spotkanie zakończyło się kreatywnym zadaniem, w którym dzieci miały okazję samodzielnie stworzyć prace plastyczne przedstawiające Afrykę. Używając kolorowych papierów, plasteliny i innych materiałów, mali artyści stworzyli własne interpretacje pustyń, dzikiej przyrody oraz kultury tego fascynującego kontynentu.

Podobne inicjatywy edukacyjne są niezwykle cenne, ponieważ rozwijają ciekawość świata u najmłodszych, a także uczą empatii i szacunku dla różnorodności kulturowej i przyrodniczej. Spotkania takie jak to w Filii nr 1 Ksawera otwierają przed dziećmi drzwi do świata, których nie znajdą w codziennym otoczeniu przedszkola czy domu.


Biblioteka