Czy wiedzieliście, że młodzi odkrywcy sztuki mogą zacząć swoją przygodę już w przedszkolu? Niedawno bembinianie maluchy miały okazję zbliżyć się do geniuszu Leonarda da Vinci, a ich wrażenia i twórcze rezultaty mogą zaskoczyć niejednego dorosłego miłośnika sztuki!
W artykule przeczytasz o:
- edukacyjnych warsztatach dla najmłodszych w bibliotece,
- Leonardzie da Vinci jako inspiracji dla dzieci,
- niezwykłych dziełach artysty dostępnych w Polsce.
W świat legendarnego Leonarda da Vinci wprowadzone zostały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, które miały okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez bibliotekę publiczną w Będzinie. Spotkanie to pozwoliło najmłodszym na uchwycenie esencji twórczości wielkiego mistrza, z czym zetknęli się dzięki unikalnym publikacjom przybliżającym jego życie i pracę.
Podczas spotkania małych odkrywców z magią sztuki, zostały im przedstawione dwie książki. Jedna z nich, „Kim Oni Są? - Artyści" autorstwa Joanny Babiarz, zabiera czytelnika w podróż po życiu i dorobku największych twórców, wśród których nie zabrakło miejsca dla da Vinci. Druga, „Wynalazki Leonarda Da Vinci”, pozwala dzieciom przenieść się w świat renesansowego geniusza, poprzez interaktywne modele oparte na jego rysunkach i notatkach.
Artystyczny geniusz Leonarda da Vinci został zaprezentowany najmłodszym nie tylko przez pryzmat jego słynnej Mony Lizy, ale i mniej znanych, lecz równie fascynujących dzieł, takich jak Dama z gronostajem. Ten znakomity portret, będący jednym z najcenniejszych skarbów w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, jest wyjątkowym przykładem talentu da Vinci i jednocześnie jedynym jego dziełem znajdującym się w Polsce.
Spotkanie zakończyło się praktycznym wprowadzeniem w świat sztuki, gdzie dzieci mogły wcielić się w role małych artystów i stworzyć własne interpretacje słynnego uśmiechu Mony Lizy. W ten sposób, poprzez zabawę i kreatywność, najmłodsi mieszkańcy Będzina mogli poczuć się jak prawdziwi renesansowi twórcy, odkrywający świat za pomocą pędzla i palety.
Wrażenie, jakie na uczestnikach zrobiła postać Leonardo da Vinci, jest najlepszym dowodem na to, że ciekawość i chęć poznawania są bezcennymi narzędziami edukacji już od najmłodszych lat. Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom przedszkolaki z Będzina będą kontynuować swoją artystyczną przygodę, pamiętając, że ciekawość to pierwszy krok do tworzenia wielkich dzieł.
Artykuł zaczerpnięty z: Publiczna biblioteka Będzin