Przemysłowe czytniki RFID – ciekawostka, czy przyszłość w biznesie?

Skuteczne, dokładne i szybkie zarządzanie ważeniem pojazdów w firmie to spore wyzwanie. Na szczęście przedsiębiorcy mogą skorzystać ze skanerów RFID. Czym jest ta technologia? Jak działa i kiedy warto z niej skorzystać? O tym w dalszej części wpisu!

Co to jest czytnik RFID?

Sam skrót wywodzi się z języka angielskiego i tłumaczymy go jako Radio-Frequency Identification. To zaś pozwala nam stwierdzić, że czytniki RFID to urządzenia, które służą do odczytywania, a następnie przekazywania dalej informacji, które są gromadzone w kartach identyfikacyjnych.

Cały model łączności opiera się na falach radiowych – ich zadaniem jest identyfikowanie konkretnych pojazdów, a czasem także i osób. To rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w kontroli dostępu w firmie, ale też pomoże zabezpieczyć halę produkcyjną i wydzielić dostęp do niej tylko wybranym osobom. Sporo ciekawych danych o przemysłowych czytnikach RFID znajdziesz tutaj: https://gs-software.pl/pl,offer-components-stx.

Szybkie ważenie pojazdów dzięki RFID? To możliwe!

Automatyka zadań i procesów w działalnościach gospodarczych to trend, który od wielu lat staje się w przemyśle coraz powszechniejszy. Przedsiębiorcy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, że przeważnie zawodzi czynnik ludzki. A dzięki RFID można go w dużej mierze wyeliminować. W jaki sposób?

Aby to zrozumieć, trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak przebiega taki automatyczny proces ważenia aut. A ten jest banalnie prosty i składa się z zaledwie kilku kroków:

  1. samochód wjeżdża na wagę,
  2. kierowca identyfikuje się właśnie za pomocą RFID,
  3. system uruchamia się, następuje ważenie pojazdu,
  4. oprogramowanie zapisuje wynik ważenia,
  5. kierowca widzi informację o zakończeniu procesu i może opuścić halę załadunkową.

To rozwiązanie, które jest nie tylko niezwykle dokładne, ale i bardzo szybkie. Mało tego, cały proces jest też bardzo bezpieczny dla kierowcy – ten nie musi nawet wychodzić z pojazdu.

Główne zalety RFID w firmie? Jest ich całkiem sporo

Wiesz już, że Radio-Frequency Identification to oszczędność czasu i marginalizacja ryzyka popełnienia błędu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ma to jeszcze co najmniej jeden wymiar praktyczny: mowa o zwiększeniu przepustowości wagi, dzięki czemu przedsiębiorstwo może działać wydajniej, a więc i zarobić więcej pieniędzy.

Rozwiązanie można też personalizować. Można dostosować urządzenia oraz cały system do swoich wymogów. RFID wdrożony przez godną zaufania firmę, jak GS Software, pozwala też na zintegrowanie całej platformy z innymi urządzeniami, np. szlabanami czy sygnalizatorami ruchu.

Pamiętaj też o tym, że ważenie aut to tylko jedno z potencjalnych zastosowań tej technologii. Możesz korzystać z niej, by zapewnić swojej firmie zgodność z RODO czy standardami bezpieczeństwa, do których dążysz, gdy chcesz np. uzyskać certyfikat ISO 27001.

Różne rodzaje RFID to także inne prędkości transmisji danych, typy ekranu czy możliwość doposażenia zestawu w klawiaturę, by wprowadzić tam inne dane, np. identyfikator pojazdu lub użytkownika. Wśród zalet tej technologii trzeba też wskazać na to, że doskonale radzi sobie praktycznie w każdych warunkach temperaturowych i pogodowych – to kolejny atut, którego z pewnością nie należy bagatelizować.