Ostatnie dni przyniosły spadki temperatury i pogorszenie warunków pogodowych. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w budynkach opuszczonych i nieogrzewanych. Będzińscy dzielnicowi zaangażowali się w kontrolę miejsc szczególnie niebezpiecznych.

Wraz ze spadkiem temperatury policjanci większą uwagę będą poświęcać kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, które najczęściej odwiedzają mundurowi. Będzińscy dzielnicowi przed ostatnim weekendem kontrolowali pustostany na terenie miasta. Wokół nas cały czas żyją osoby, które nie posiadają dachu nad głową. Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać, na przykład nie chcąc spędzać nocy w noclegowniach i schroniskach. Często bezdomni nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostają w nieogrzewanych pomieszczeniach. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez Policję, działań prewencyjnych i ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Mundurowi kontrolują między innymi pustostany, klatki schodowe, piwnice, działkowe altanki, oraz bunkry. Podczas ostatniej kontroli dzielnicowi znaleźli mężczyznę, który przebywał w jednym z pustostanów. Stróże prawa informowali i zachęcali go do korzystania ze zorganizowanej formy pomocy.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986(Straż Miejska), by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997).

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!